Městská nemocnice Ostrava odebrala desítky vzorků

Ilustrační foto: MMO

Odběrové místo v Městské nemocnici Ostrava (MNO) funguje od pátku 20. března. Zdravotníci za první čtyři dny provozu odebrali od pacientů s podezřením na nákazu koronavirem třicet tři vzorků. V průběhu úterního dopoledne to bylo dalších devatenáct stěrů. Otevřené je každý den včetně víkendu od 8 do 16 hodin.

Odběrová ordinace je vyhrazena jen pacientům, kterým odběr po telefonické konzultaci doporučili hygienici nebo praktičtí lékaři. Ostatní klienti nejsou přijímáni. Stěry jsou odebírány jen pacientům ve vozech, kteří v něm vjedou do stanu. Tým, který odběry provádí, tvoří vždy dvě všeobecné zdravotní sestry a sanitář. Denně mohou zdravotníci v dočasném odběrovém místě odebrat až 50 vzorků. Odesílány jsou do Zdravotního ústavu v Ostravě, který je zpracovává.

Limitním faktorem nejen pro fungování odběrového místa, ale celkově nemocnice, jsou stále dodávky ochranných pracovních pomůcek pro personál. Těch máme v tuto chvíli jen na provoz do konce pracovního týdne. Stále čekáme na avizovaný materiál ze zásilky, který o víkendu dorazil do regionu. Situaci, ve které dostává zdravotnický personál ochranné pomůcky na příděl, a to i ten v první linii, považuji opravdu za tristní,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Uhlig.

Mobilní stan s dvěma unimo buňkami, které odběrové místo tvoří, je umístěn za Správní budovou v areálu nemocnice. Vjezd do areálu je určen z ulice Varenská a výjezd na ulici Hornopolní. Správná cesta do areálu i ven je označena šipkami.

Nemocnice zprovoznila oddělení pro pacienty s onemocněním COVID-19. Vzniklo místo původní stanice F geriatrického oddělení. Pracují v něm kromě původního personálu také sestřičky z uzavřeného kožního oddělení. Personál byl rozdělen do zastupitelných týmů. V Městské nemocnici Ostrava není v současné době žádný nakažený pacient ani zdravotník.

V nemocnici dochází také k změně provozu zubní lékařské pohotovosti. Ve všední dny zůstane otevřená od 18 do 6 hodin ráno. O víkendech a o svátcích dochází k změně, upravená provozní doba bude od 6 do 18 hodin.

V lékárně Městské nemocnice Ostrava již byly instalovány dočasné plexi zástěny kvůli snížení rizika možného infekčního přenosu nemoci COVID – 19. Ze stejného důvodu lékárna nabízí pacientům s elektronickými recepty možnost odeslat jejich kódy na mailovou adresu lékárna.erecepty@mnof.cz. Jakmile jsou léky připraveny, odejde informace s individuálním kódem pro jejich vyzvednutí, včetně informace, kde si pacient léky vyzvedne. K předání dochází v pracovních dnech v době od 7 do 16 hodin.

V karanténě je 15 zaměstnanců nemocnice, a dalších 33 čerpá ošetřovné, a to z celkového počtu 1930 pracovníků MNO.