LOUČENÍ S LEGENDOU: BANÍK – PLZEŇ 0:0

Běží poslední minuta utkání Baníku s Viktorií Plzeň. Poslední minuta neuvěřitelné kariéry Milana Baroše. Je na hřišti a všichni fanoušci mu přejí ještě jeden gól za Baník. Stav utkání je 0:0, zápas vrcholí. K míči se na pravé straně dostává Martin Fillo.

Posílá před branku centr, na který si mimo dosah plzeňské obrany nabíhá Milan Baroš. Na malém vápně míč hlavičkuje… a těsně míjí branku. To by byl happyend! I bez něj však byla kariéra Milana Baroše neuvěřitelná…

Slavnostní úvod obstaral majitel Baníku Ostrava Václav Brabec. Ve chvíli, kdy byli aktéři utkání připraveni k zahájení hry, vstoupil na hrací plochu, došel do jejího středu a gestem k sobě pozval Milana Baroše. Pozornost obou mužů stejně jako všech ostatních hráčů i diváků se pak soustředila na velkou obrazovku na stadionu. Na ní se totiž rozběhlo video, v němž se s Milanem Barošem rozloučil nejen Václav Brabec, ale také velké postavy českého i světového fotbalu. Pavel Nedvěd, Patrik Berger, Marek Jankulovski, Tomáš Rosický, Petr Čech, Karel Poborský, Jamie Carragher, Harry Cewell, Sami Hyypiä, Djibril Cissé a řada dalších velikánů.

Pak se stalo něco velmi důležitého. Klubový šéf Václav Brabec předal Milanu Barošovi symbolicky dres s číslem 27 s tím, že Baník dres s tímto číslem navždy vyřazuje z kolekce dresů. Sedmadvacítku už v Baníku nikdy nikdo nosit nebude…

Milan Baroš pak za celoživotní podporu před zraky hráčů i fanoušků poděkoval svému otci a manželce Tereze. Oba za ním v doprovodu dětí na hrací plochu přišli.

Utkání samotné přineslo několik velkých šancí na obou stranách. Více jich bylo k vidění ve druhé půli, ale už ve 33. minutě hlavičkoval Roman Potočný nad. O pět minut později si Jiří Fleišman naběhl na dobrou kolmici do šestnáctky, ocitl se ve výborné pozici, ale gólman Jindřich Staněk vyběhl proti jeho zakončení včas.

Druhou půli zahájila Plzeň tlakem, z něhož rezultovaly dvě nebezpečné situace, obě měli paradoxně na svědomí hráči Baníku. Nejdřív Martin Fillo odvracel míč z nebezpečného prostoru tak, že balon proletěl těsně kolem tyče a pak Jakub Pokorný v podobné situaci trefil dokonce tyč branky Jana Laštůvky. Oba obránci tedy ve finále svou práci odvedli velmi dobře.

V 68. minutě vyslal Nemanja Kuzmanovič do velké šance Ondřeje Šašinku. Také jeho však vychytal gólman Staněk.

Dvakrát pak mohlo udeřit na druhé straně. Nedříve hlavou a pak ranou ze země donutil Ondřej Mihálik Jana Laštůvku ke dvěma vynikajícím zákrokům.

V 73. minutě nastoupil do hry Milan Baroš. Byl u toho, když si na centr Nemanji Kuzmanoviče naběhl v šestnáctce Milan Lalkovič a zkoušel to ranou z voleje. Netrefil však míč tak, jak si přál…

V nastaveném čase nejdříve Milan Baroš přihrál do šance Patriziovi Stronatimu, jehož zakončení dokázala plzeňská obrana zablokovat.

A pak přišel poslední moment zápasu, Baryho šance, o níž byla řeč už na začátku. Stadion zabouřil, všichni už viděli míč v síti. Mířil však těsně mimo…

Rozhodčí ukončil zápas a začalo dlouhé loučení fanoušků s legendou…

_________________________________________________________________________

Rozhodčí: Ardeleanu – Caletka, Kubr. ŽK: Kayamba, Kovařík.

FC Baník Ostrava: Laštůvka – Fillo, Pokorný, Stronati, Fleišman – Lalkovič (90. Reiter), Jánoš (90. Kaloč), Kuzmanovič, Jirásek (83. Drozd), Potočný (83. Buchta) – O. Šašinka (73. Baroš).

FC Viktoria Plzeň: Staněk – Řezník, Hejda, Pernica, Kovařík – Kalvach, Čermák, Hořava (60. Bucha) – Kayamba (90. Havel), Chorý (70. Alvir), Mihálik.

(pd) Zdroj: FC Baník Ostrava