Více vyšetřených pacientů, zkrácení čekací doby, rychlejší diagnostika, kratší doba vyšetření a vysoce kvalitní obraz s vysokým rozlišením – to je nová magnetická rezonance, která byla dnes slavnostně uvedena do provozu v Městské nemocnici Ostrava.
Přístroj MR 3 T, který odpovídá nejmodernějším technickým požadavkům a trendům, je umístěn v pavilonu F2 v blízkosti stávající magnetické rezonance MR 1,5 T. Jedná se o druhý přístroj, který oddělení Radiologie a zobrazovacích metod má k dispozici.
Pořízen byl z vlastních zdrojů nemocnice za 58,9 milionu korun, s příslušenstvím za dalších 5 milionů, roční náklady na servis činí 2,7 milionu. Za stavební úpravy současných prostor a instalaci přístroje nemocnice zaplatila 11 milionů. Celková výše investice je téměř 78 milionů korun.
„Pořízení nové magnetické rezonance je důležitým krokem k modernizaci a zkvalitnění zdravotní péče v naší nemocnici. Nový přístroj přináší větší pohodlí pacientům a znamená efektivnější práci pro naše lékaře a technický personál. Magnetická rezonance je dnes základním pilířem moderní diagnostiky. Je neinvazivní, nepracuje s ionizujícím zářením a poskytuje informace, které jinou metodou často nelze získat,“ uvedl ředitel MNO Petr Uhlig.
Důležitým benefitem nové magnetické rezonance je díky silnějšímu magnetickému poli přesnější zobrazení i velmi drobných struktur, což napomáhá včasnému záchytu nádorů, neurologických degenerativních onemocnění, cévních anomálií apod.
„Modernizaci naší nemocnice podporujeme dlouhodobě, zřídili jsme proto Fond pro její rozvoj a postupně jsme do něj z rozpočtu města přesunuli více než 2,2 miliardy korun. Chceme, aby měli Ostravané přístup k vysoce kvalitní péči a diagnostice přímo v místě, kde žijí. V případě nové magnetické rezonance je to o vyšší kapacitě vyšetření, kratší čekací době a přesnějších výsledcích, to znamená rychlejší a účinnější léčbě a přínosu nejen pro pacienty, ale i pro celý zdravotnický systém,“ uvedl ostravský radní pro zdravotnictví Michal Mariánek.
Doba vyšetření se na novém přístroji zkracuje o 1/3, díky silnějšímu signálu je možné získat kvalitnější obraz za kratší čas. Například vyšetření mozku, které trvá na 1,5T přístroji 20–25 minut, lze na 3T udělat za 12–18 minut při výrazně lepší kvalitě zobrazení. Za stejnou dobu je možné získat mnohem detailnější informace díky lepšímu prostorovému rozlišení.
To je výhodné třeba u neurologických nebo onkologických vyšetření, kde je klíčová detekce malých ložisek. Protože je možné zkrátit délku vyšetření, zvýší se celkový počet pacientů za den. Obvykle jde o navýšení denní kapacity oproti starším 1,5T přístrojům o 1/3, dosaženo je tak větší efektivity provozu.
„V současné době vyšetříme na magnetické rezonanci až 150 pacientů týdně, s novým přístrojem jich bude zhruba 350. Dohromady počítáme s až 15 tisíci vyšetřených ročně. Lékařů radiologů i radiologických asistentů k obsluze přístrojů i ke zpracování informací máme dostatek. Obě magnetické rezonance tak budou pro objednané pacienty v provozu v pracovní dny od půl 7 do 8 večer a o víkendech od 7 do 18 hodin. Samozřejmostí je dostupnost obou přístrojů i během noci pro urgentní vyšetření,“ doplnil primář Kozák.
(nm)