Koncert Janáčkovy filharmonie s princeznou Zubejdou

Janáčkova filharmonie Ostravy připravila pro své posluchače 23. ledna 2019 atraktivní koncert nazvaný Hudba tisíce a jedné noci. Koncert z cyklu nazvaného Láska na první poslech složený z krátkých ukázek známých klasických děl bude moderovat půvabná herečka Barbora Seidlová, kterou si mnozí pamatují jako princeznu Zubejdu z pohádkového filmu Lotrando a Zubejda. 

Mimořádně úspěšná řada komentovaných „výchovných“ koncertů nejen pro dospělé pokračuje a opět se posluchači mohou těšit na melodie, které určitě znají nebo je někde zaslechli, a konečně se dozvědí, kdo, kdy a proč je tak skvěle zkomponoval, že přežily nebo se chystají přežít staletí. Pohádky Tisíce a jedné noci inspirovaly celou řadu umělců k vytvoření vlastních děl. Nesporně nejznámějším hudebním zpracováním je čtyřdílná suita Šeherezáda Rimského-Korsakova, z níž během večera zazní část nazvaná Festival v Bagdádu. Při šíři jeho díla není divu, že i u Mozarta najdeme díla inspirovaná Blízkým i Dálným východem. Patří sem např. nedokončená opera Zaide nebo Únos ze serailu (do programu byla zařazena předehra k této opeře) a úplně nejznámější je pak nepochybně jeho Turecký pochod. Ostatně Turecko zde má rovněž svého zástupce – slavný klavírista Fazil Say je i zajímavým skladatelem a kousek z jeho tvorby se objeví i na tomto večeru.

Ravel nalézal inspiraci ve středověké hudbě stejně jako ve španělském folklóru, nebo v tvorbě ruských autorů zejména Nikolaje Rimského-Korsakova. I on má svou Šeherezádu, ze které byla do koncertu vybrána část s názvem Kouzelná flétna.

Koncert začíná v Domě kultury města Ostravy v 19 hodin a vstupenky pořídíte již od 160 Kč.

(ab)