Komorní scénu Aréna ovládnou Uražení

Komorní scéna Aréna se rozhodla zapojit do mezinárodního divadelního projektu  Insulted. Belarus(sia). Worldwide Readings. Projektu dala název divadelní hra významného běloruského dramatika Andreje Kurejčika Uražení. Bělo(R)usko.  Právě tuto hru totiž inscenují a čtou divadla po celém světě a mezi tato divadla se  prostřednictvím online streamu zařadí i Komorní scéna Aréna. 

Běloruská hra Uražení. Bělo(R)usko. popisuje události prvního měsíce tamní  revoluce, kdy se zářivý a nadějný sen o změně a o svobodě velmi záhy promění  v noční můru plnou násilí a nečekaně tvrdých represí. Kurejčik využívá metodu  dokumentárního divadla verbatim (tzn. autentických prohlášení Alexandra  Lukašenka a Svjatlany Cichanouské) v kombinaci s vyprávěním fiktivních postav,  které představují zástupce běloruské společnosti v celé její šíři. Kromě neústupného  diktátora (Starý) a nadějné opoziční kandidátky (Nová) mezi Uražené patří i  prezidentův syn a nástupce (Mladý), ukrajinský člen speciální zásahové jednotky  (Pták), s režimem nespokojený fotbalový fanoušek (Mrtvý), mladá studentka věřící  ve vítězství opozice (Optimistka) a režimu plně důvěřující zasloužilá pedagožka  (Kantorka).  

Komorní scéna Aréna se dlouhodobě věnuje titulům reflektujícím naši nedávnou  minulost. Vypráví tak příběhy, které bychom kolikrát raději neslyšeli nebo okamžitě  zapomněli. Kurejčikovi Uražení jsou sice ryze aktuální záležitostí, ale ve svém jádru  patří právě do této linie – vyprávějí o tom, co by zbytek světa raději neviděl,“  vysvětluje uvedení Uražených v Aréně dramaturg Tomáš Vůjtek. 

Projekt mezinárodního čtení byl zahájen začátkem září bezprostředně po dopsání  hry Kurejčikem. Během uplynulých dvou měsíců se do něj zapojily desítky divadel,  kulturních institucí, univerzit a nezávislých umělců z USA, Velké Británie, Francie,  Polska a řady dalších evropských zemí, do rozsáhlého výčtu patří i Rusko, Hong Kong  či Nigérie. Výjimkou není ani Česká republika, doposud vznikla rozhlasová inscenace  Městského divadla Zlín a čtením se zapojil festival 4+4 dny v pohybu. Komorní scéna  Aréna uvede své inscenované čtení živě na facebooku v rámci letošní Noci divadel.

Noc divadel je jednou z nejvýznamnějších divadelních událostí nejenom u nás, ale i  v Evropě. Proto jsme se v Aréně rozhodli nasadit Uražené právě na sobotu 21.  listopadu. I Češi si tenhle týden připomínají vlastní boje za svobodu a demokracii,  proto bude naše čtení vyjádřením solidarity nejen s Běloruskem, ale s každým, kdo o  vlastní svobodu pořád ještě bojuje,“ uvádí o chystaném čtení jeho režisér a umělecký  šéf Arény Ivan Krejčí. 

Živý stream bude možno sledovat na facebooku Komorní scény Aréna v sobotu 21.  listopadu od 18 hod. Zahájí ho krátká diskuze, v níž vystoupí ředitel KSA Jakub Tichý,  umělecké vedení divadla (Ivan Krejčí a Tomáš Vůjtek) a překladatelka Uražených a  koordinátorka projektu za ČR Martina Pálušová. Inscenované čtení bude  následovat od 18.30 hod. 

Facebooková událost s živým streamem 

Oficiální Facebook a Twitter Mezinárodního projektu Insulted. Belarus(sia). Worldwide Readings. 

Webové stránky Noci divadel 

Děkujeme partnerům.

(ab)