KINO LUNA PŘEDSTAVUJE NOVÝ PROJEKT

S potěšením oznamujeme zahájení nového projektu s názvem Večery filmového umění, který představuje nejnovější iniciativu kina Luna. Tento projekt je zaměřen na připomenutí klasických i současných filmových děl a poskytne jedinečnou platformu pro setkávání milovníků filmu.

„Večery filmového umění jsou sérií speciálních filmových večerů, které se budou konat v kině Luna každé první úterý v měsíci v 19.00 hodin, počínaje měsícem červnem. Našim cílem je rozšířit kulturní nabídku města o okruh komorních, nekomerčních programů určených filmovým fajnšmekrům,“ uvedla Gabriela Gödelová, ředitelka Kultura Jih. „Vstupné na všechny večery je jednotné, a to ve výši 130 Kč s tím, že diváci mají možnost zakoupit předplatné na všech 7 snímků letošního roku za zvýhodněnou cenu 800 Kč,“ dodává ředitelka.

Bližší informace k jednotlivým snímkům:

Kouř

4. 6. 2024 / 19.00

režie: Tomáš Vorel, 1990

Mezi filmy, kterými se na sklonku osmdesátých a na začátku devadesátých let prezentovala generace nastupujících filmařů, má Kouř režiséra Tomáše Vorla výjimečné postavení. Ke komedii, která nese podtitul „muzikál totalitního věku“, se jako ke kultovnímu projektu hlásí jak generační současníci tehdy třiatřicetiletého nekonformního tvůrce, tak diváci, kteří v roce 1990 teprve dospívali.

Mistr

2. 7. 2024 / 19.00

režie: Paul Thomas Anderson, 2012

Film se odehrává v USA 50. let a vypráví příběh charismatického zakladatele scientologické církve a jeho obdivovatele. Hlavní role mistrně ztvárnili Philip Seymour Hoffman a Joaquin Phoenix. Předlohou pro postavu Mistra byl skutečný zakladatel scientologické církve L. Ron Hubbard, což vzbudilo u části americké veřejnosti vlnu nevole. Působivý snímek o víře, závislosti, hledání vnitřní svobody a manipulaci je dalším originálním epickým dílem režiséra Paula Thomase Andersona (Magnolia, Až na krev, Opilí láskou), zkoumajícího zásadní fenomény amerických dějin.

Karaoke blues

6. 8. 2024 / 19.00

režie: Aki Kaurismäki, 2023

Ansa pracuje v supermarketu a své večery obvykle tráví v prázdném bytě. Dělník Holappa zase rád tráví čas s lahví kořalky. Při náhodném setkání v karaoke baru mezi nimi přeskočí jiskra a tito sympatičtí vyděděnci tak mají konečně šanci na věčnou lásku. Dokáží dvě osamělé duše hledající štěstí zdolat nástrahy v podobě nesmělosti, ztracených telefonních čísel, mužovy příchylnosti k alkoholu a dalších nepřejících okolností? Svérázný finský režisér Aki Kaurismäki natočil vlastní okouzlující pojetí osudové romance prodchnuté láskou k filmu a humorem, které na festivalu v Cannes získalo Cenu poroty.

C’mon C’mon

3. 9. 2024 / 19.00

režie: Mike Mills, 2021

Život trochu osamělého rozhlasového novináře Johnnyho (Joaquin Phoenix) se na moment zastaví, když se musí postarat o svého malého a podivínského synovce Jesseho. Společně se vydávají na cestu napříč Spojenými státy. Mezi New Yorkem a New Orleans se rodí nevšední přátelství, které oba ovlivní na celý život. V srdečném a hřejivém rodinném dramatu Mikea Millse exceluje Joaquin Phoenix, který podává tentokrát civilní, ale přesto strhující výkon.

Kopytem sem, kopytem tam

1. 10. 2024 / 19.00

režie: Věra Chytilová, 1988

V roce 1988 režisérka Věra Chytilová oslovila diváky výraznou generační tragikomedií, jejímiž hrdiny byli tehdejší třicátníci. Protagonisty sžíravého skupinového portrétu je parta přátel, která se baví popíjením, rozličnými žertíky a citově nezávaznými sexuálními dobrodružstvími. Věra Chytilová ve filmu neomylně pranýřovala nejen mravní marasmus konce osmdesátých let, ale i nekompatibilní vztahy mezi muži a ženami, které patří ke klíčovým tématům jejích filmů.

Foxtrot

5. 11. 2024 / 19.00

režie: Samuel Maoz, 2017

Foxtrot je název checkpointu v severním Izraeli. Foxtrot je kód pro písmeno F. Foxtrot je tanec, při kterém se vždy vrátíte zpátky na začátek. Druhý celovečerní film režiséra Samuela Maoze zkoumá témata ztráty, viny a traumat, která v izraelské společnosti prostupují generacemi. Originálně vyprávěné drama získalo Velkou cenu poroty na festivalu v Benátkách a 8 cen izraelské filmové akademie.

Slunovrat

3. 12. 2024 / 19.00

režie: Ari Aster, 2019

Vztah Dani a Christiana už nestojí za nic. Možná to ale spraví výlet do severní Skandinávie s partou kamarádů. V odlehlé vesničce odstřihnuté od okolního světa se tu jednou za 90 let, na letní slunovrat, koná speciální slavnost. Mladí Američané si užívají bezstarostné prázdninové veselí v místě, kde slunce nikdy nezapadá. Vše se ale zvrtne, když je vesničané přizvou k rituálům, při kterých se místní ráj na zemi mění v čím dál děsivější peklo. Horor Ariho Astera (Děsivé dědictví) ukazuje, že za bílého dne se mohou odehrávat ty nejtemnější věci.

Další informace k projektu a jednotlivým snímkům na https://www.kulturajih.cz/cz/kino/filmove-speciality/

Foto: kulturajih.cz