Kalendárium města Ostravy na 22. týden od 29. května do 4. června

Kalendárium historických událostí města Ostravy od 29. května do 4. června.

30. květen 1887

Toho dne se Heřmanicích (m. č. Ostravy) narodil Josef Žebrák. Maturoval roku 1906 na reálce v Moravské Ostravě, učil na školách v Záblatí, v Porubě a v Orlové. Od září roku 1918 byl řídícím učitelem na obecné škole v Heřmanicích, kde působil 23 let až do svého zatčení v době II. světové války. Za odbojovou činnosti byl vězněn v Ostravě, v Brně a v Osvětimi, kde 28. 3. 1942 zemřel. In memoriam byl Josefu Žebrákovi udělen Čs. válečný kříž jako uznání bojových zásluh. Jeho učitelské působení a hrdinská smrt byla vzpomenuta v památníku k 50. výročí založení gymnázia v Ostravě – Kahan nad černou zemí (1947).

1. červen 1953

Přelom měsíce května a června roku 1953 byl v ostravském i v celorepublikovém denním tisku ve znamení obsáhlých informací občanům k měnové reformě, která proběhla k datu 1. 6. 1953 a oficiální místa ji do poslední chvíle před veřejností tajila. Před sedmdesáti lety např. Nová Svoboda informovala své čtenáře, jak správně vyplnit formulář „Pokladní doklad o výměně peněz“ a jak při výměně postupovat, dále byly zveřejňovány srovnávací ceníky některých obchodů (např. Obchodní dům Ostravica) a informace, které měly širokou veřejnost uklidnit a zmírnit rozhořčení nad touto událostí.

4. červen 1925

Do rodiny pekařského mistra Jana Bakoty a jeho ženy Marie ke dvěma starším bratrům v tento den narodila ostravská básnířka Drahomila Hinčicová. Provdala se za akademického malíře Jana Hinčicu v roce 1953. Byla členkou Kroužku bibliofilů při Domu kultury pracujících Vítkovic (dnes Dům kultury města Ostravy), jehož nákladem byly v letech 1980-1995 vydány básnické sbírky např. Malířská zření (1982), Souboje loučení (1984), Beztížný stav (1992). Ilustrátorem jejich prací byl Jan Hinčica. Drahomila Hinčicová zemřela v Ostravě 23. 3. 1999.

Zpracoval: Archiv města Ostravy