Jaroslav Dušek odkrývá pozadí moderní společnosti na akci BARRÁK MUSIC HRAD

Slezskoostravský hrad hostí open-air akci BARRÁK MUSIC HRAD. Několikadenní nabídka kulturních zážitků zaujala nejen milovníky hudby, ale také fanoušky divadla, talk show, one man show a mnoho dalších.

První červencový podvečer se hradem rozezněla slova Jaroslava Duška v divadelním představení s názvem ,,Sláva strojů a měst“ a divákům Duškovy věty zněly v hlavách ještě dlouho po potlesku.

Jeden z nejznámějších českých herců Jaroslav Dušek se představil se svou divadelní komedií. Po jeho boku dotvářely příběh výtvarník Petr Nikl, který je autorem uměleckého projektu lidské duše v ostravském Světě techniky a hudebník Ondřej Smeykala, jehož hudební napodobování vtáhlo diváka do vyprávění sto let starého příběhu o střetnutí redaktora, dvou inženýrů a včelaře.

Obecenstvu se střídaly nálady s každou Duškovou větou, jelikož v každém vtipu bylo něco pravdivého a v každé pravdě se ukrýval i kus vtipu. Proto název hry ,,Sláva strojů a měst“ odkazuje na pravý opak. Představení ukazuje kritický pohled na chod naší moderní společnosti, jelikož moderní lidé se k ní kriticky nestaví.

Neustálý boj přírody s člověkem a člověka s člověkem dohání společnost k duševním následkům a ztrátě nás samotných. Mnohým divákům dala inscenace brouky do hlavy, zda-li je náš systém správný a ohleduplný k našim potřebám.

Okolí hradu neslo atmosféru plnou přemýšlení a kritického nahlížení na to, co je v souladu s námi a přírodou. Stačí pouze pozorovat a poslouchat náš vnitřní hlas a moderní společnost začne doopravdy vzkvétat i bez svých strojů a měst. Jak pravil sám Dušek-,,Ať hmyz dál zůstává s touto krajinou.“