Janáčkova filharmonie Ostrava 10. září zahájí sezónu

Janáčkova filharmonie Ostrava vstoupí 10. září 2020 zahajovacím koncertem do své již 67. koncertní sezóny. Koncert se uskuteční v Domě kultury města Ostravy a jeho protagonistou bude rezidenční sólista sezóny, prvotřídní klavírista, vítěz prestižní bruselské soutěže královny Alžběty z roku 2016 Lukáš Vondráček, který posluchačům odkryje záludnosti mimořádně náročného Klavírního koncertu Antonína Dvořáka. Orchestr bude řídit ruský dirigent Daniel Raiskin.

Dvořákův Koncert pro klavír a orchestr g moll se nehraje právě často. Skladatel, který byl velmi dobrým klavíristou, ale asi bychom jej neoznačili za virtuosa, zde interpretům předepsal part, který byl v podstatě nad jejich tehdejší technické možnosti. Časem pak  vznikla upravená, efektnější a, dalo by se říct, přístupnější podoba koncertu. Lukáš Vondráček však žádné technické omezení nemá a vrací se, jak je dnes pravidlem, k původní verzi. Ve svém repertoáru má tento náročný koncert již od dětských let a řadí ho mezi oblíbené.

„Hledáme a zveme špičkové umělce. A pokud je jeden takříkajíc „náš“, proč toho nevyužít? Co se mi na Lukášově hře líbí? Má všechno: techniku, muzikalitu. Čím se však výrazně odlišuje, je práce se zvukem a transparentností, jaké je schopen dosáhnout,“ doplňuje Jan Žemla.
Kromě tohoto díla se posluchači mohou těšit na Janáčkovy Moravské tance, Dvořákovo Scherzo capriccioso a závěr večera bude patřit Šostakovičově Deváté.

S ohledem na nařízená opatření pro konání hromadných akcí určila Janáčkova filharmonie Ostrava pravidla pro oddělený vstup do sálu, s nimiž budou návštěvníci koncertu seznámeni prostřednictvím informačních tabulí umístěných před Domem kultury města Ostravy. Vstup do budovy a následně do společenského sálu bude možný pouze s rouškou nebo jinou vhodnou ochranou úst a nosu.

Další informace najdete na webových stránkách www.jfo.cz a Facebooku JFO.