XVIII. Mezinárodní festival outdoorových filmů & Tourfilm – Zahájení festivalu

ZÁKLADNÍ INFORMACE O FESTIVALU

Termín: 9. 10. – 5. 12. 2020

Počet festivalových měst a míst: 42 míst v ČR, na  Slovensku a v Polsku. Součástí festivalu jsou doprovodné programy a besedy.

Počet přihlášených filmů: 1 365

Počet přihlášených zemí: 104 ze čtyř kontinentů světa. Do soutěže zařazeny filmy z 23 zemí.

Počet soutěžních filmů: 63 + 8 vítězných filmů festivalu Tourfilm

 

Soutěžní kategorie:

  1. dobrodružný a extrémní sportovní film
  2. horolezecký a horský film
  3. dobrodružný vodní sportovní film
  4. cestopisný film
  5. nesoutěžní film

 

Slavnostní zahájení: 9. 10. 2020 Dům kultury města Ostravy

Slavnostní zakončení festivalu: 5. 12. 2020 Městská knihovna Praha

 

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ XVIII. ROČNÍKU MFOF & Tourfilm

Začátek XVII. Mezinárodního festivalu outdoorových filmů & Tourfilm se nezadržitelně blíží. Přestože došlo k určitým omezením a zrušení doprovodného programu ve vestibulu, program bude nezměněn a je pro diváky velmi atraktivní. Bezpečnostní opatření budou dodržena včetně rozestupu sedících a roušek, tak se diváci nemusí bát.

V divadelním sále DKMO se uskuteční v 18 hodin slavnostní zahájení festivalu, jehož součástí bude bohatý kulturní program s vystoupením účinkujících a hostů festivalu:

KLÁRA KOLOUCHOVÁ – hlavní host festivalu

První Češka, která zdolala tři nejvyšší hory planety – Mt. Everest (2007), dále 2 osmitisícovky v jednom  roce! Kanchenjungu (2019) a nejobtížnější a nejnebezpečnější horu světa – K2 (2019). Jana Počtová o ní natočila dokumentární film K2 vlastní cestou. Další Klářiny vrcholy – Aconcagua (2005), Cho Oyu (2006), McKinley (2013), Elbrus (2013) a další.

LADISLAV MÍKA – čestný host

Železný muž Jizerské 50 (stál už na startu 1. ročníku v r. 1968). Účastník všech Světových pohárů dálkových běhů Worldloppet v Evropě. Vodák a vysokohorský turista. Účastník extrémních závodů – Nonstop 24 hodin na Vysočině (běžky, 325 km), Nonstop sjezd Lužnice (135 km).

LUBOŠ SEIDL – ambasador KILPI

Dříve se věnoval sportu psích spřežení – reprezentoval ČR na závodech MS, ME, evropského a světového poháru. Poté začal jezdit regionální MTB maratony i non-stop závody bez zabezpečení. Úspěchy 2019 – vítěz Iberica Traversa, Španělsko (1710 km), 1000 mil adventure (2. místo).

KACZI – energická písničkářka a harmonikářka z Beskyd

Je důkazem toho, že hudba nemá žádné hranice. Muzikantka tělem a duší se nebojí hrát na ulici, v horách, v obytné dodávce nebo na střeše. S ukulele v ruce prošla 400 km Svatojakubské pouti, procestovala Gruzii, Island a zahrála si v Japonsku. S trochou štěstí tuto multiinstrumentalistku, jež získala nominaci na interpretku roku v Cenách Jantar 2018 i 2019 při jejím dalším dobrodružství potkáte…

SPILL – contemporary choreografie ELIŠKY JIRSOVÉ 

„Každý chceme v životě něčeho dosáhnout, zanechat po sobě stopu. Při cestě k cíli přichází úspěch, ale s ním přichází i překážky. I díky sebemenší překážce se můžeme rozsypat na milion kousků. Důležité je posbírat a pokračovat na cestě k cíli.“

MARTIN VRBICKÝ –  kameraman, dokumentarista a režisér filmu KFRIPL TRIP

Krátkou filmovou ukázkou vzpomeneme na Dr. Miloslava Stingla, spisovatele, cestovatele a etnografa, který letos zemřel.

 

PROJEKCE VYBRANÝCH FILMŮ 18. MFOF 2020:

UFO LIFE (ČR, 33 min.) https://www.outdoorfilms.cz/films/ufo-life/

OCTO HUNT (Austrálie, 2 min.) https://www.outdoorfilms.cz/films/octo-hunt/

THE ALBA – THE EPIC SCOTLAND (Itálie, 3 min.) https://www.outdoorfilms.cz/films/the-alba-the-epic-scotland-alba-vypravne-skotsko/

FREQUENTIA (Brazílie, 3 min.) https://www.outdoorfilms.cz/films/frequentia/

KRIPL TRIP (ČR, 16 min) https://www.outdoorfilms.cz/films/kripl-trip/

Moderátorem večera bude Marian Žárský, pořadatel a spolupořadatel několika festivalů a sportovních akcí, ředitel MKS ve Frenšátě p. R.

Letos je poprvé spojen Mezinárodní festival outdoorových filmů s festivalem Tourfilm, který je nejstarším mezinárodním filmovým festivalem s turistickou tématikou na světě. Koná se od roku 1967 a jeho posláním je uvést a ocenit dokumentární a propagační filmy a spoty, které svou obsahovou náplní a uměleckou úrovní přispívají k rozvoji domácího i zahraničního cestovního ruchu. Festival je jedním ze 17 členů Mezinárodního výboru turistických filmových festivalů, který sdružuje a pomáhá rozvíjet nejprestižnější mezinárodní festivaly zaměřené na audiovizuální díla v odvětví cestovního ruchu. Do soutěže bylo letos vybráno 8 filmů v následujících 3 kategoriích: 

  • Propagační spoty s tématikou cestování (do 10 min.) – hlavní cenu získal spot Znojemské vinobraní (Znojemské vinobraní je největší historická slavnost v ČR a díky videu o vinobraní přijíždí do Znojma desetitisíce návštěvníků). Čestná uznání získaly spoty Plzeňský kraj a Vsetín.
  • Dokumentární filmy s tématikou cestování (do 60 min.) – hlavní cenu získal film Překvapivé stavby: Zóna pro umění 8smička v Humpolci (dokument o proměně bývalého industriálního areálu v kulturní prostor). Oceněny byly také filmy Krásné živé památky (film zachycuje záchranu nemovitých památek bez pomoci úřadů a státu) a Záhady lokálek (dokument hledá odpověď na otázku, proč se ruší regionální železnice).
  • Amatérský krátký film s tématikou cestování (do 60 min.) – hlavní ocenění si odnesl film Zákaz vstupu (film zachycuje místa, kam se běžný návštěvník janovického zámku u Rýmařova nepodívá). Ocenění získal film Českem Nečeskem, ve kterém jsou zachyceny známé i neznámé české zámky.

SLAVNOSTNÍ ZAKONČENÍ FESTIVALU:  5. 12. v 18 HODIN V KINĚ MĚSTSKÉ KNIHOVNY PRAHA

Předání cen vítězným filmařům za účasti řady domácích i světových filmařů, osobností z oblasti outdooru a kultury. 

Na www.outdoorfilms.cz uvádíme seznam všech partnerů, finančních podpor a záštit letošního 18. ročníku MFOF. Festival významně podporuje Ministerstvo kultury ČR.

Více na http://www.outdoorfilms.cz/.

(ab)