Janáčkova filharmonie a jediná Wagnerova symfonie, i tento vyprodaný koncert má dopolední veřejnou generálku

Tvůrce velkých epických oper Richard Wagner se na dalším koncertě z jednoho ze symfonických cyklů Janáčkovy filharmonie Ostrava posluchačům ukáže v poněkud jiném světle – zazní na něm jeho jediná dokončená Symfonie C dur, která patří k jeho raným dílům. Prostor dostanou také skladby německých romantických skladatelů Strausse a Webera. Pod taktovkou Roberta Jindry zahraje JFO s klarinetistou Johannesem Schittlerem a fagotistou Janem Hudečkem ve čtvrtek 2. března od 19 hodin ve Vesmíru, v přímém přenosu bude koncert vysílat Český rozhlas Vltava. Program vyprodaného koncertu zazní také od 10 hodin dopoledne na veřejné generální zkoušce.

„Za nejzajímavější považuji především zařazení málokdy hrané Wagnerovy symfonie. Richard Wagner je samozřejmě proslulým operním skladatelem, jeho symfonický repertoár ovšem není prakticky žádný. Tato symfonie je jeho prvotinou a slovy Roberta Jindry, který inicioval její zařazení na program, je to tak trochu Beethovenova Desátá, nejde ještě o typický Wagnerův romantický rukopis. Těším se i na Richarda Strausse, jehož dvojkoncert rovněž nepatří k autorovým nejhranějším skladbám, ale na rozdíl od Wagnerovy symfonie jde o pozdní virtuózní skladbu nejen pro sólisty, ale i pro orchestr. Zejména si však vážím spolupráce s Robertem Jindrou, jehož kariéra v posledních letech letí strmě vzhůru, ale přesto se k nám do Ostravy rád vrací,“ uvedl ředitel JFO Jan Žemla.

Robert Jindra po absolvování Pražské konzervatoře navázal stálou spolupráci s Národním divadlem v Praze (2001). V letech 2010 až 2014 byl hudebním ředitelem Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. V průběhu letošního roku chystá program s Janáčkovou filharmonií pro Janáčkův festival. Od sezóny 2021/22 zastává post šéfdirigenta Státní filharmonie Košice a od letošní sezóny i funkci hudebního ředitele Národního divadla v Praze a je rovněž hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Johannes Schittler ukončil studium hry na klarinet u Ralpha Manna na Hochschule für Musik und Tanz v Kolíně nad Rýnem v roce 2014 s vyznamenáním. Již během studií získával orchestrální zkušenosti v Akademii Essenské filharmonie. V roce 2011 vyhrál konkurz na pozici sólového basklarinetisty v tomto orchestru, kde působí i v současné době. Společně s fagotistou Janem Hudečkem a Košickou státní filharmonií pod vedením dirigenta Roberta Jindry v loňské sezóně uvedl Straussovo Duet-Concertino, které zazní i během čtvrtečního koncertu.

Jan Hudeček pochází z muzikantského prostředí a patří k nejuznávanějším českým fagotistům. Je absolventem Akademie múzických umění v Praze. Věnuje se především koncertní činnosti a propagaci fagotu jakožto sólového nástroje, pravidelně natáčí pro Český rozhlas a je členem komorního souboru Belfiato Quintet, který patří k nejvýraznějším souborům své generace. Působí jako sólofagotista Orchestru Národního divadla v Praze a je docentem na Hudební fakultě AMU. Je nositelem prvních cen z mezinárodních interpretačních soutěží.

Wagner a jeho jediná symfonie

2. 3. 2023, 19 hodin, Vesmír

Carl Maria von Weber Čarostřelec, předehra J.227

Richard Strauss Duet-Concertino F dur pro klarinet a fagot TrV 293

Richard Wagner Symfonie C dur WWV 29

Johannes Schittler – klarinet Jan Hudeček – fagot Janáčkova filharmonie Ostrava Robert Jindra – dirigent

Tvorba německého romantického skladatele Carla Marii von Webera je neodmyslitelně spjata s divadlem, což dokazuje jeho 10 operních opusů a přibližně 25 scénických hudeb. Ve svých kompozicích dospěl od oper v duchu vídeňského klasicismu až k bohatému romantickému výrazu. Zejména svou operou Čarostřelec připravil základ pro další rozvoj německé romantické opery. Po berlínské premiéře v roce 1821 si opera rychle získala mezinárodní úspěch a záhy se zařadila do stálého operního repertoáru. Předehra k opeře Čarostřelec představuje mistrovské a vpravdě revoluční dílo hudby 19. století.

Poslední léta života skladatele Richarda Strausse byla značně poznamenána politickým vývojem v nacistickém Německu. Stárnoucí operní skladatel a mistr žánru symfonické básně stanul na uměleckém vrcholu v době před 1. světovou válkou. K poslední dekádě jeho života patří tři koncerty pro dechové nástroje: Koncert pro lesní roh a orchestr č. 2, Hobojový koncert a Duet-Concertino F dur pro klarinet, fagot, smyčcový orchestr a harfu. Kompozici Strauss věnoval svému starému příteli Hugo Burghauserovi, fagotistovi Vídeňských filharmoniků, který před nacisty uprchl do New Yorku. Premiéra Duetu-Concertina se uskutečnila na vlnách Radia Lugano 4. dubna 1948.

Richard Wagner je znám především jako operní reformátor a tvůrce velkolepých operních děl. Na počátku své kariéry však měl ambice uspět také v symfonickém žánru. Intenzivně studoval Mozartovy a Beethovenovy symfonie a snažil se navázat na mistrovská díla těchto svých předchůdců. Wagnerova Symfonie C dur, WWV29 vznikla pravděpodobně v době, kdy Wagner končil svá studia. Skladatel otevřeně přiznával, že jeho symfonie byla v koncepci a hudebním tvaru silně ovlivněna Beethovenovou 7. a 8. symfonií. Dílo bylo vydáno tiskem až po Wagnerově smrti a dodnes je uváděno spíše zřídka.

Veřejné generálky jsou na programu v den koncertu od 10 hodin dopoledne ve Vesmíru. Určeny jsou zájemcům, kteří chtějí nahlédnout pod pokličku Janáčkovy filharmonie. Od večerního koncertu se liší nejen neformálním oblečením hudebníků, ale také pořadím a provedením skladeb. V průběhu generálky zaznívá i komunikace dirigenta s orchestrem. V prodeji je 150 vstupenek za jednotnou cenu 100 korun.

Více informací: A4 Wagner a jeho jediná symfonie | Janáčkova filharmonie Ostrava (jfo.cz)

(ab)