Historický rej začal!

Vystoupením komediantů na Masarykově náměstí začal v pátek v pravé poledne historický víkend věnovaný připomínce 750 let od první písemné zmínky o Ostravě. Město se během pátku a soboty ponoří do hlubin své historie, zejména do dob středověku. Po příchodu historického průvodu rytířů, vojáků a dalších historických postav, které žily na tomto území před stovkami let, zahájili slavnost třicet minut po čtvrté primátor Tomáš Macura a náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Program na Masarykově náměstí pokračoval v 17.30 nástupem vojáků z dob císaře pána a v 18 hodin koncertem historické kapely Trubadúři.

Dvoudenní Historický rej, jeden v vrcholů letošních výročních oslav, obsadil rovněž prostory výstaviště Černá louka, kde vznikl dobový tábor žoldnéřů třicetileté války, valů před Slezskoostravským hradem, kde program skončil po 22. hodině ohňovou kejklířskou show, a také na samotném Slezskoostravském hradě, kde se šermovalo, tančilo a zpívalo. Poslední vystoupení, koncert historické kapely Gnomus, začal ve 22.30 hodin.

Sobotní den zahájí v 10 hodin slavnostní mše svatá na Masarykově náměstí, po níž na všech „historických“ lokalitách opět vypukne zábava a veselí odkazující do dob dávno minulých.  Celkem se o dobovou atmosféru bude starat nejméně sto účinkujících, z toho třicet rytířů, kteří budou nosit po dva dny kovová brnění a zbraně o celkové hmotnosti asi 750 kilogramů. Historickou náladu utuží desítky historických stanů, polní kuchyně ve vojenském ležení či vojáci připravení vypálit na 300 výstřelů a spotřebovat asi 40 kilogramů střelného prachu. Nebudou chybět kováři, hrnčíři, dráteníci, raziči mincí a další řemeslníci z minulosti. K tomu pět kapel hrajících dobovou hudbu na historické nástroje jako šalmaje, dudy, loutny, cistry a velké bubny potažené zvířecí kůží. A také kejklíři, žongléři a prodejci staročeských specialit.

Slavnostní ukončení oslav za účasti představitelů města se uskuteční v dnes ve 21.45 hodin na Slezskoostravském hradě, tečku za oslavami pak postaví ve 23 hodin rytířská a kejklířská show Ohně historie na valech. Podrobnosti na www.ostrava750.cz.

(rj) text a foto: Ostrava.cz