Geniální virtuózní houslistka Esther Yoo v cechovně Dolu Michal

Esther Yoo- Zen Trio Photo: Marco Borggreve

Mladá Američanka Esther Yoo se již po několikáté vrací do našeho regionu, kde v minulých letech představila s nebývalou odezvou dokonalou virtuositu a spontánní muzikalitu v sólových i komorních projektech na Svatováclavském hudebním festivalu.

Nyní se představí v rámci Hudebních výletů společně s Czech virtuosi pod taktovkou mladého talentovaného dirigenta Roberta Kružíka, kdy v cechovně ostravského Dolu Michal nechají zaznít jedinečná díla zásadních skladatelů 20. století – Janáčka, Bartóka a Prokofjeva.

Suita pro smyčce Leoše Janáčka je jeho první dochovanou instrumentální skladbou. V tomto citově zabarveném díle jsou nečekané vlivy oper Wagnera či Smetany, které jako zralý skladatel spíše odsuzoval. Následující Druhý houslový koncert Bély Bartóka však jistou příbuzností v náklonnosti k folklorní tradici a modalitám přibližuje dobře známého Janáčka a jeho fascinaci lidovou hudbou. Program dovršuje kontrastní Klasická symfonie č. 1 D dur Sergeje Prokofjeva, ve které se v podstatě zrodil nový styl inspirovaný Haydnem – neoklasicismus. Nalezněte i vy svůj nový styl a prostřednictvím Hudebních výletů nechte rozeznít půvabné prostory našeho kraje.

Čtvrtek 14. 6. 2018, 19:00 hodin, Ostrava-Michálkovice – Důl Michal, cechovna. Vstupné: 150 Kč / 100 Kč (senioři, studenti, ZTP) / 50 Kč (ZTP/P) / děti do 15 let zdarma. Vstupenky si můžete zakoupit na www.shf.cz

(nm)