Ostrava získala netradiční prvenství. Je jediným městem na světě, kde se bude letos už podvanácté konat ISU Junior Grand Prix

foto: autor: p. Hanzliková, ME Ostrava 2017

Ostrava se letos v září stane podvanácté místem konání jednoho ze závodů světové krasobruslařské série juniorů Junior Grand Prix. Konat se tu bude pátý závod ze série zahrnující celkem sedm soutěží plus finále, které se letos bude konat ve Vancouveru v Kanadě. V Ostravě se finále uskutečnilo v roce 2005. Od roku 1997, kdy Mezinárodní bruslařská unie (International Skating Union, zkráceně ISU) seriál poprvé odstartovala, se Junior Grand Prix konalo v Ostravě 11krát.

Častěji než v Ostravě se nikde na světě závody ISU série Junior Grand Prix nekonaly. Na pomyslné druhé příčce jsou shodně s devíti závody polský Gdaňsk a chorvatský Záhřeb. Zemí, kam se sjížděly juniorské špičky světového krasobruslení, je zatím 35.

Zajímavá je i bilance známých jmen, která v Ostravě v minulosti vyhrála.  Například v roce 2003 vyhrál závod v Ostravě Tomáš Verner, který o pár let později opakovaně získával medaile na vrcholných soutěžích dospělých. V roce 2016 v Ostravě vyhráli Anna Dušková a Martin Bidař, kteří pak ve stejné sezoně byli i juniorskými mistry světa. V roce 2014 viděla Ostrava také Jevgeniji Medveděvovou, pozdější mistryni světa. „Ostrava může být skutečnou Mekkou krasobruslení. Je tu výborné zázemí, vše na jednom místě a skvělý tým,“ říká Rafael Arutyunyan, který je světově žádaný trenérem, mj. úřadujícího mistra světa Nathana Chena, a zná podmínky v mnoha zemích. V Ostravě je nyní na tréninkovém kempu české reprezentace a jeho účast na podobných akcích mimo USA je výjimečnou událostí.

„Juniorské Grand Prix je špičkový seriál, na kterém se zpravidla poprvé objeví pozdější světová elita. Nathan Chen, letošní mistr světa vyhrál celé JGP v sezoně 2015/2016,“ poznamenal předseda Českého krasobruslařského svazu Stanislav Židek. Kromě ISU Junior Grand Prix přivedl v roce 2017 do Ostravy i mistrovství Evropy a rád by tu viděl i další zvučné akce světového krasobruslení: společné finále Grand Prix juniorů a seniorů, MS a znovu i ME. S pomocí Tomáše Vernera a Michala Březiny by mohla vzniknout i stálá spolupráce USA – ČR na tréninkových programech a vyhledávání talentů, jak by chtěli šéf českého krasobruslení Židek a R. Arutyunyan.

Ambasadorkou závodu Junior Grand Prix v Ostravě konajícího se od 26. do 29. 9. bude Michaela Lucie Hanzlíková dvacátá z ME v Ostravě 2017. Akci finančně podpoří město Ostrava, Moravskoslezský kraj a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Věk startujících závodníků se na Junior Grand Prix pohybuje od 13 do 19 let (výjimkou je 21 let pro ženy u tanců a sportovních dvojic). Šest nejlepších závodníků série v každé kategorii postoupí do finálového závodu „ISU Grand Prix of Figure Skating Final“ juniorů a seniorů.

Seznam letošních soutěží JGP:

Historie JGP v Ostravě:

(nm)