Fotbalové Vítkovice na cestě vzhůru?

Trenér Ondřej Smetana

Fotbalové Vítkovice žijí! Zdá se Vám ta věta nicneříkající? Pak vězte, že její význam je naprosto zásadní. Mluvilo a psalo se o tom jen stroze, Vítkovice jsou v současné době méně mediálně exponovaným klubem, to však na věci samé nic nemění.

Pokračovatel slavné tradice ozdobené mistrovským titulem z roku 1986, byl na pokraji smrti. Vyhnul se jí a nyní se pod rukama Ondřeje Smetany snaží připravit se na jarní boj o přežití ve druhé lize.

Role Ondřeje Smetany, donedávna úspěšného trenéra třetiligových Petřkovic, je ve nyní ve Vítkovicích zcela zásadní. Klub přechází překotným vývojem, řeší se jeho nová vlastnická struktura, která nebyla do uzávěrky tohoto čísla známa, mění se i personální složení. A Ondřej Smetana plní ve Vítkovicích roli trenéra i sportovního manažera zároveň.

„K případné nové vlastnické struktuře se nebudu vyjadřovat, to je věcí vedení klubu, vše je navíc stále v běhu jednání, takže by to bylo předčasné. Pro mě je ale důležité, že věci se ve Vítkovicích výrazně pohnuly kupředu, hráči stávajícího kádru mají své pohledávky uhrazeny a mohou se soustředit na fotbal,“ řekl Ondřej Smetana.

Když nabídku jít trénovat Vítkovice dostal, přemýšlel. Věděl, že situace v klubu nebyla dobrá, znal i kritické postavení Vítkovic v tabulce a navíc se mu velmi dařila práce v Petřkovicích. Jenže. „Když člověk, jako jsem já, dostane nabídku trénovat v klubu, jakým jsou Vítkovice, nemůže to jen tak odbýt,“ řekl dnes 37letý bývalý prvoligový útočník. Vítkovice pro něj mnoho znamenají. Vychovaly jej. Působil zde i jeho otec Miloslav, který ve Vítkovicích zažil slavné prvoligové časy. „To je prostě ve vás a nikdy to nebude jinak. Navíc přišly signály, že situace v klubu se zlepší. A pokud jde o Petřkovice, měl jsem pocit, že jsme tam spolu dosáhli maxima možného. A byl tedy možná ideální čas změnit působiště, přestože jsem se tam cítil velice dobře,“ poznamenal Smetana.

Cítí, že Vítkovice dostaly nový impulz. „Hráči, kteří tady zůstali i ti, kteří přišli, zejména z Baníku, mají chuť na sobě pracovat, zlepšovat se a někam se posunout. To je pro případný úspěch moc důležité. Mi ta radost z práce, kterou z mužstva cítím, dává taky velkou chuť,“ nezapírá Smetana, jenž je rád, že mu do realizačního týmu nově přibyl i Filip Smékal, jehož zná z Petřkovic.

Výraznou zásobárnou vítkovického kádru se stal Baník. Na hostování k sousedům poslal Jakuba Bolfa, opětovně Romana Holiše, Ondřeje Chvěju, vítkovický dres budou oblékat i Josef Celba, Robert Russmann, Lukáš Kania, Dominik Martišiak či Martin Macej. Výsledky prvních dvou přípravných zápasů naznačily (více jich do naší uzávěrky nebylo známo), že mužstvo by mohlo fungovat. Nad Frýdkem-Místkem vyhrály Vítkovice 6:2, nad Liptovským Mikulášem 3:0. „Tito soupeři nás ale moc neprověřili. Až čas ukáže, jaká je naše skutečná kvalita. Kádr máme zajímavý, ještě bychom potřebovali posílit útok. Mužstvo je ale hladové, to je moc dobře,“ konstatoval Smetana.

Vítkovice mají po 16 kolech na patnáctém místě čtyřbodovou ztrátu na čtrnáctou Vlašim. „Cesta za záchranou nebude jednoduchá. Nám ale může pomoct, že nejsme pod extrémním tlakem. Chceme ligu zachránit, ale není to pro nás otázkou bytí a nebytí. Mým cílem je, aby naše práce měla smysl, aby byla vidět na naší hře a samozřejmě i to, aby to vše dohromady vedlo k záchraně ve druhé lize,“ uzavřel Ondřej Smetana, jehož tým se jarní druholigové premiéry dočká 7. března na hřišti Slavoje Vyšehrad. A chce být hned na startu úspěšný.

(Petr Dolan) Foto: MFK Vítkovice.