Festivalový epilog uzavře Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka.

Foto: Petr Tkáč

Festivalový epilog uzavře Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Bilance letošního ročníku je po dvou složitých koronavirových letech úctyhodná. Do České republiky zavítalo několik mezinárodních hudebních es současnosti – americký violoncellista Zlatomir Fung, kytarista Miloš Karadaglić, dirigent Yaroslav Shemet a představitel současné vrcholné cembalové interpretace Jean Rondeau.

Na festivalu vystoupila tři velká symfonická tělesa ze zahraničí – Záhřebská filharmonie, Sinfonia Varsovia a Slezská filharmonie H. M. Góreckého. Uskutečnilo se několik festivalových premiér a ve světové premiéře zazněla nová skladba Ireny Szurmanové „Proutek z pařezu“.

„Kdybychom chtěli vybrat vrcholné koncerty, určitě to bylo spojení symfoniků Českého rozhlasu s dirigentem Petrem Altrichterem  a hobojistou Vilémem Veverkou na zahajovacím koncertu festivalu; skvělý výkon Sinfonie Varsovia pod vedením Yaroslava Shemeta v zajímavém programu, jemuž dominovalo výjimečné provedení Beethovenovy „Osudové“,  nebo triumvirát Jean Rondeau, Tomáš Netopil a Záhřebská filharmonie na koncertu Paříž – Záhřeb – Ostrava. Bylo to jedno z nejlepších provedení Franckovy Symfonie d moll, které jsem slyšel,“ zhodnotil ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek.

Do výčtu úspěšných festivalových počinů patří také recitál klavíristy Marka Kozáka nebo koncert zmíněné Slezské filharmonie H. M. Góreckého a islandské sopranistky Arnheiður Eiríksdóttir, který dirigoval Marek Prášil. Výjimečný byl rovněž varhanní recitál Jaroslava Tůmy.

Uskutečnilo se 30 festivalových akcí, a to včetně výstavy výtvarných prací v ostravské Galerii výtvarného umění či dramatického představení v Divadle Mír v Ostravě. Odehráno bylo 22 festivalových koncertů, z nich několik bylo naprosto vyprodaných. Umělci přitom zavítali do šesti měst a obcí –  do Ostravy, Hukvald, Opavy, Frýdku-Místku, Příbora a Ludgeřovic. Mezinárodní obsazení zajistili interpreti pocházející z Francie, Polska, USA, Ukrajiny, Islandu, Černé Hory, Velké Británie, Slovenska a Chorvatska. Na závěrečném koncertu festival připomněl hned dvě stoletá výročí – jubilea narození Jožky Matěje a Ilji Hurníka. Jejich skladby interpretoval nejstarší stále působící tuzemský orchestr –  Severočeská filharmonie Teplice pod vedením Petra Vronského.

V rámci soutěže Generace festival podpořil tvorbu mladých skladatelů do 30 let a umožnil talentovaným houslistům a houslistkám absolvovat mistrovské kurzy Ivana Ženatého. Dvě festivalové kavárny (v Ostravě a Hukvaldech) nabídly prostor pro neformální setkání, ale i pro moderované besedy s umělci a hudební večery s pestrým programem.

Fotogalerii letošního ročníku MHF Leoše Janáčka najdete na www.mhflj.cz

(nm)