Evropský koordinátor z Ostravy již vybral nového hrocha pro královédvorskou zoo

Česká média nedávno informovala veřejnost o náhlém úmrtí hrošího samce v Zoo Dvůr Králové, s tím, že nového samce doporučí evropský koordinátor chovu. Chov hrochů v celé Evropě koordinuje Zoo Ostrava, která po dohodě s příslušnými zahradami již vydala čerstvé doporučení: nový samec v Zoo Dvůr Králové bude mít 32 let a přijede ze Zoo Stuttgart.

V této zoo dosud zplodil šest mláďat, přičemž pouze jediné dosud žije v evropských zoo (v Barceloně). Pro další chov v Evropě je tak tento samec důležitý a zatímco Stuttgartská zahrada s chovem hrochů končí, královédvorská jej v loňském roce obnovila.

Zoo Ostrava nyní koordinuje čtyři evropské záchovné programy. Oceněním této odborné práce ostravské zoo je mj. skutečnost, že vědecký pracovník Dr. Jan Pluháček byl letos na jaře přijat do klíčové komise pro Evropské záchovné programy (EEP committee), která na všechny chovatelské programy v evropských zoo přímo dohlíží. Jedná se o velmi významný krok, neboť je to poprvé po dlouhých 10 letech, kdy v této komisi opět působí i zástupce z českých zoologických zahrad.

(nm) autor Jan Pluháček