BIKESHARING V OSTRAVĚ S NOVÝM DODAVATELEM OD POLOVINY DUBNA

Oblíbený způsob dopravy po městě, systém sdílení jízdních kol, začne s novým dodavatelem v Ostravě fungovat od poloviny dubna. Slavnostní zahájení je naplánováno na pondělí 15. dubna od 13 hodin před budovou radnice města na Prokešově náměstí. K 14dennímu posunu oproti původnímu plánu dochází proto, aby mohlo být od prvního dne v provozu všech 600 kol. Sdílená kola městského typu s nízkým nástupem budou všechna nově vybavena 3 rychlostními převody a každé z nich bude mít v přední části praktický košík. Po městě bude rozmístěno přes 200 cyklostojanů, které budou sloužit nejen pro bikesharingová kola, ale můžou je využívat také majitelé vlastních kol.  Provoz systému bude v Ostravě ukončen 15. prosince.

Stojany budou umístěny v   jednotlivých obvodech podle prostorových možností dané lokality. Oproti loňsku budou k dispozici také v dalších městských obvodech. K Moravské Ostravě a Přívozu, Slezské Ostravě, Vítkovicím a Petřkovicím přibydou Mariánské Hory a Hulváky, Jih, Poruba a Hošťálkovice.

Počet cyklostojanů v obvodech:

• Moravská Ostrava a Přívoz 59,
  • Slezská Ostrava 17,
  • Mariánské Hory a Hulváky 23,
  • Vítkovice 15,
  • Jih 36,
  • Poruba 47,
  • Hošťálkovice 5.

Do veřejné zakázky na provozování bikesharingu se pro letošní rok přihlásily dvě společnosti – Rekola a nextbike. Ekonomicky výhodnější nabídku podala společnost nextbike Czech Republic s.r.o., se kterou město podepsalo smlouvu,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Město pro zachování ceny příznivé pro uživatele bude platit provozovateli nextbike za každou výpůjčku kola necelých 10 korun (9,50 korun s DPH). Předpokladem je, že osm měsíců provozu bude stát zhruba 4,5 milionu korun. Nabídka společnosti Rekola byla zhruba o pětinu vyšší.

Nezávisle na vítězné společnosti nextbike, která provozuje modrá kola, budou ve městě fungovat také růžová kola, která znají Ostravané i návštěvníci města z loňského roku. Ta budou ale jen v centrální části a budou fungovat bez podpory města,“ doplnila náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Ostrava městskou cyklistiku dlouhodobě podporuje. Aktuálně má na svém území 253 kilometrů cyklostezek a další se postupně připravují a staví. V letošním roce se bude jednat o zprovoznění dalších 6 kilometrů tras. Bikesharing patří k podpoře ekologické dopravy ve městě.