DALŠÍCH PĚT PROJEKTŮ OBYVATEL ZÍSKALO PODPORU MĚSTA

Z dotačního programu fajnOVY prostor město finančně podpoří pět projektů, avšak zájemci mohou podávat přihlášky na zvelebení veřejného prostoru do konce července a v další výzvě až do konce října.

Město podpoří dalších pět záměrů veřejnosti přihlášených v již čtvrtém ročníku dotačního programu fajnOVY prostor, který cílí na proměnu ulic, náměstí, parků a dalších veřejných prostranství podle vlastních nápadů obyvatel Ostravy.

„Tyto projekty získají částku téměř 1,3 milionu korun. A hned přichází další výzva pro zájemce o zvelebování jejich okolí. Připomínám všem, kteří chtějí finančně podpořit své nápady, aby podali záměry nejpozději do konce července, “ uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

V letošní první výzvě dotačního programu fajnOVY prostor bude podpořeno pět nápadů veřejnosti z celkových osmi přihlášených. Z iniciativy obecně prospěšné společnosti Vzájemné soužití se obnoví dětský koutek Liščináček, v centru Staré Bělé mezi kostelem, domem pro seniory, mateřskou školou a školní jídelnou vznikne odpočinková a klidová zóna s novým altánem, zvelebení se dočká  dětské hřiště  ve Stanislavského ulici ve Svinově, o nový mobiliář bude dovybaven veřejný prostor u rybníků v Nové Vsi a podpořeno bylo také komunitní kompostování podle nápadu občanů svinovského sídliště.

„Dotační program fajnOVY prostor jsme poprvé vyhlásili v roce 2017 a od té doby město finančně podpořilo celkem 36 projektů téměř 10 miliony korun, například přírodní park Hrabovjanka, venkovní třídu v parku Čs. letců, opravu soch v sadu Milady Horákové, komunitní zahradu v centru města, mobiliář u rybníků v Nové Vsi a další. Každý projektový záměr musí ještě před schválením radou a zastupitelstvem města podpořit minimálně 30 obyvatel. Další podmínkou pro poskytnutí dotace je zapojení veřejnosti do přípravy a realizace projektu,“ doplnila náměstkyně Kateřina Šebestová.

Zájemci o dotaci mohou letos podávat žádosti do druhé letošní výzvy, tedy do konce července a do třetí výzvy s termínem do konce října. Vyčleněno je na ně 1 637 391 korun. V roce 2021 bude město znovu přijímat žádosti třikrát, a to v termínech do konce ledna, dubna a července. Dohromady bude v programu rozděleno za dva roky prostřednictvím celkem šesti výzev až 9 milionů korun. Komise při posuzování žádostí hodnotí estetickou i užitkovou hodnotu navrhovaných záměrů, jejich udržitelnost, poměr ceny k těmto hodnotám a hlavně míru zapojení komunity.

Přidanou hodnotou projektů je, že pomáhají vytvářet místní aktivní komunitu, která má pak k veřejnému prostoru lepší vztah a podílí se na jeho ochraně i údržbě. Součástí projektového záměru musí být také souhlas majitele pozemku, aby bylo odborné komisi při hodnocení zřejmé, že je projekt realizovatelný. Maximální výše dotace pro jeden projekt je stanovena na 500 tisíc korun a žadateli mohou být pouze fyzické osoby (nepodnikající) a nestátní neziskové organizace jako spolky, ústavy, družstva, nadace a nadační fondy, obecně prospěšné organizace a podobně. Celé znění podmínek pro poskytnutí dotace je k nahlédnutí na www.fajnovyprostor.cz.

(ab) Zdroj: Město Ostrava