Ďáblova hůl v Zoo Ostrava

V zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava žije nejen mnoho různých druhů vzácných zvířat, ale roste zde i řada roztodivných druhů rostlin, které jsou díky svému exotickému vzhledu velmi atraktivní. Takovou rostlinu mohou návštěvníci v současných podzimních dnech obdivovat na jedné z botanických stezek – na Cestě vody. Cesta vody tematicky navazuje na expozici Tibetu a Číny, a je proto věnována převážně rostlinám pocházejícím z oblasti východní a jihovýchodní Asie.

Jedná se o arálii štíhlou (Aralia elata) nebo také prodaru, rostlinu se stromovým vzrůstem a výškou kolem tří metrů. Řadu let se ovšem kmen nevětví a až metr dlouhé listy vyrůstají přímo z kmene. Na jeho vrcholu vytvářejí efektní vějíř, na starších stromech pak odbočují i v nižších patrech. Obrovské listy jsou dvakrát zpeřené a jejich vejčité lístky jsou svrchu tmavé a zespodu světlezelené až stříbrné. Svým vzhledem tak připomíná exotickou palmu. Díky nebezpečně vyhlížejícím trnům na kmeni se rostlinám náležejícím do tohoto botanického rodu přezdívá ďáblovy hole.

Arálie štíhlá je velmi nenáročný strom. Roste dobře v lehké i těžší zemině, kyselé i zásadité. V kyselejší půdě se jí na podzim listy postupně více vybarvují do zlaté a červené barvy. Nepotřebuje ani zálivku, vystačí si s dešti, snese i delší sucho. Tento druh patří mezi rostliny hojně využívané tradiční východní medicínou. Kořeny se používají podobně jako žen-šen, mají pro organismus povzbuzující účinky. V péči o pleť se používají výtažky do produktů pro zralou, náročnou, suchou a sluncem poškozenou pokožku. Podporují její pružnost, pevnost a díky obsahu aminokyselin stimulují přirozenou tvorbu kolagenu. Listy jsou zdrojem saponinů, které se mohou použít pro výrobu čisticí kosmetiky, osobní hygieny a ekočističů pro domácnost.

(ab)