Baník porazil Chelsea!

Baník Ostrava porazil slavnou Chelsea! Zdá se vám toto sdělení fantasmagorické? Přesto je pravdivé. Stejně pravdivé, jako ujištění, že Baník v nedávných měsících či letech porazil Bayern Mnichov, Liverpool či AC Milán! Že se tak děje na mládežnické úrovni a že listopadové vítězství 3:1 nad týmem Chelsea je dílem baníkovského týmu U15? To na věci, že se jedná o skvělou zvěst, nic nemění. Naopak, skvělý signál pro budoucnost!

Výsledek Baník Ostrava – Chelsea FC 3:1 se zrodil 5. listopadu v Ostravě – Porubě. Právě tam, konkrétně ve fotbalovém areálu ZŠ J. Šoupala, se uskutečnil druhý ročník Turnaje čtyř zemí, jenž je určený kategorii U15. Je to jeden z portfolia mládežnických turnajů, který Baník pořádá a na který v posledních letech s úspěchem zve zástupce světových velkoklubů.

„Jestliže jsme v minulých letech dokázali přilákat do Ostravy AC Milán nebo Liverpool, bylo to dílem referencí, které tyto kluby získaly od dřívějších účastníků našich turnajů. Ale dílem sehrály svou roli osobnosti Marka Jankulovského, respektive Milana Baroše, jejichž jména mají v AC Milán či Liverpool stále skvělý zvuk. A jsou zárukou kvality,“ řekl Petr Mašlej, šéf Akademie FC Baník Ostrava. „Ale to, že se nám podařilo přivést do Ostravy tým Chelsea, to už je předev&scaro n;&iacut e;m zásluha toho, jak kvalitně naše turnaje připravujeme,“ dodal Mašlej. „Absolutně nepochybuju, že než se Chelsea rozhodla pozvání Baníku přijmout, kvalitu turnaje si u předchozích účastníků, tedy třeba u Liverpoolu ověřila. My v této chvíli můžeme být rádi za to, že Chelsea přiletěla, i za to, že její zástupci byli v Ostravě spokojeni a dali nám jasně najevo, že se k nám rádi vrátí,“ poznamenal šéf baníkovské akademie.

Baník na úvod turnaje podlehl jinému silnému soupeři. Hertě Berlín 2:3. Po velmi vyrovnaném boji. A ani z velmi dobrých střeleckých pozic, se nedokázal gólově prosadit proti Legii Varšava – 0:2. To nejlepší však patnáctiletí baníkovci, svěřenci trenérů Jana Žemlíka a Milana Chalupy, předvedli v utkání s Chelsea. Dobrý výkon, k tomu góly, to se suma sumárum rovnalo vítězství 3:1.

„Můžeme být na co pyšní, naši kluci odehráli proti velmi silným soupeřům výborné zápasy,“ prohlásil muž, jehož slova mají nejen v Ostravě váhu. Radek Slončík, legenda Baníku a dnes sportovní ředitel Akademie Baníku Ostrava. „Takové turnaje obrovským způsobem zvyšují prestiž Baníku. Řekněte mi, který kluk by si nechtěl zahrát proti Chelsea, Liverpoolu nebo Bayernu? Baník tohle umožňuje, to je to nejsilnější sdělení, které klub pořádáním turnajů za účasti zástupců světov&yacute ;ch velk oklubů vysílá do světa,“ dodal Radek Slončík.

Petr Dolan. Foto: FC Baník Ostrava