Advent plný KŘÍDLENÍ rozzářil Gong tyrkysovou

Ve čtvrtek 28. 11. se naplnila multifunkční aula GONG v areálu Dolních Vítkovic až po okraj dobrotou a laskavostí. Konal se zde již XIV. ročník festivalu dobročinnosti Advent plný KŘÍDLENÍ. Ve třech podlažích bývalého plynojemu si své stánky otevřeli zástupci více než 50 neziskových organizací z našeho regionu. Od 15 hodin nabízeli prodej vlastních rukodělných výrobků. Návštěvníci tak mohli nakoupit krásné vánoční dárky svým blízkým a touto formou neziskovky podpořit.

V Kreativní OZÓně probíhaly tvořivé i zážitkové workshopy pro děti a dospělé. Tady si návštěvníci mohli vyrobit přírodní nebo výtvarné vánoční dekorace (např. ve stánku Galerie výtvarného umění, KAYA floristiky), látkové tašky s OZO Ostrava, ve stánku MSIC si pohrát se stavebnicí z upcyklovaných materiálů CreoKit, vyzkoušet si cvičební stroje pro handicapované sportovce nebo poskytnout první pomoc (Rescue Ostrava), nahlédnout do světa neslyšících či nevidomých nebo navštívit hudební dílny s rytmickými nástroji.

Po rozsvícení vánočního stromečku Dolní oblasti Vítkovic primátorem města Ostravy Tomášem Macurou společně s dětmi z Hospic Strom života se pozornost přesunula na hlavní pódium, kde byla ke zhlédnutí pestrá nabídka vystoupení neziskových organizací.

A tak se na pódiu vystřídaly kapely Mentallica, Třesk, Rytmy a další hudební soubory nebo třeba mladí atleti z Colliery Srdcem. Celý večer propojila módní přehlídka, která byla v režii bohumínské organizace Alma Mater. Večerem provázel Radek Erben, přičemž jeho slova byla simultánně tlumočena do znakového jazyka přímo na pódiu. Vrcholem večera byla dobročinná dražba ve prospěch organizací a KŘÍDLENÍ nadačního fondu. Nejúspěšnější dražitelé si odnesli podepsaný dres hráčů Baníku Ostrava za 15 000 Kč a obraz Nikoly „Khomy“ Vavrouse za 13 000 Kč tvořený v průběhu dne. Celková částka dražby se vyšplhala na rekordních 85 749 Kč.

Večer uzavřelo slavnostní vyhlášení Tyrkysové sbírky DPO a předání šeku s výslednou částkou 150 000 Kč zástupkyni KŘÍDLENÍ nadačního fondu Magdě Pátkové. „Tento projekt stojí na práci desítek dobrovolníků a studentů účastnících se nejen Tyrkysové sbírky, ale také přítomných v den samotného Adventu v Gongu. Děkujeme za jejich čas i přízeň!“ zdůrazňuje Magda Pátková. Další částky, které letošní ročník přinesl, se teprve sčítají a budou známy v průběhu příštího týdne, nicméně už teď je z reakcí patrné, že letošní ročník naplnil očekávání.

Pro partnery a významné hosty byl připraven program v tzv. Tyrkysové DOBROzóně, kde se diskutovalo na téma společenské odpovědnosti a inovativních přístupů v této oblasti. Svým inspirujícím příběhem oslovil mladý filantrop Libor Hoření, zakladatel Dobrokávy a zároveň Laskavec roku 2018, Oskar Kořistka s „Cestou DOBROvolníka z KŘÍDLENÍ do Silicon Valley“ a také další vzácní hosté. Závěr a standing ovation patřil zakladatelce a vizionářce celého projektu Lucii Houthoofdtové a Magdě Pátkové, ředitelce servisní organizace DOBRO&TA.

„Moc si vážíme toho, že můžeme propojovat touto formou ziskovou a neziskovou oblast. Práce zaměstnanců v sociálních službách – pečujících o děti či dospělé s postižením nebo o osoby nějakým způsobem znevýhodněné – je často náročná a nedoceněná. Proto jim tímto chceme vyjádřit podporu, a to nejen finanční nebo materiální, ale i tu lidskou. Dát jim najevo, že jejich práce má obrovský smysl pro nás všechny. Proto Advent plný KŘÍDLENÍ… Ta křídla jsou pro nás symbolem ochrany a také povznášejícího pocitu, když někomu můžete pomoci nebo udělat radost…, proto neúnavně křídlíme a tuto myšlenku chceme šířit prostřednictvím KŘÍDLENÍ nadačního fondu i nadále. Vydělat peníze pro nás není cílem, ale prostředkem. I proto jsme zvolili symbolickou tyrkysovou barvu jako barvu naděje a propojení oblasti zisku a neziskuj,“ říká o letošním ročníku Lenka Pietraszková, koordinátorka neziskových organizací XIV. ročníku projektu Advent plný KŘÍDLENÍ.