Baník přichází s unikátním projektem: Interliga

S unikátním projektem, jenž má mezinárodní přesah, přichází Baník Ostrava, a také další kluby, které se rozhodly myšlenku a iniciativu Baníku akceptovat. Hned devět klubů z Česka, Polska, Slovenska a Maďarska se totiž zúčastní nově založené Interligy určené fotbalistům kategorie U12 a U13.  Ta začne na konci září a potrvá až do jarních měsíců.

Myšlenka na vznik Interligy U12 a U13 vznikla v Ostravě. „Uvědomili jsme si, že i díky projektu satelitů, jenž nám pomohl velmi výrazně rozšířit hráčskou základnu v těchto zmíněných kategoriích, jsme zásadním způsobem nabyli nejen na kvantitě, ale také na kvalitě,“ řekl Petr Mašlej, předseda Akademie Baníku Ostrava. „Podařilo se nám získat pro fotbal a pro sport obecně skutečně velké množství dětí a díky kvalitnímu tréninkovému procesu z nich už v tomto věku vychováváme kvalitní fotbalisty, kteří však v Česku v tomto počtu nenajdou adekvátně kvalitní soutěžní uplatnění. Máme zkrátka více dobrých fotbalistů, než kolik by jich stačilo na pokrytí soutěží v kategoriích U12 a U13. A chceme-li mít nadále maximální nároky na jejich výchovu, musíme všem zajistit kvalitní uplatnění, “ doplnil Radek Slončík, sportovní ředitel Akademie FC Baník Ostrava.

Baník Ostrava není jediným klubem, který se rozhodl tento problém řešit. „Díky kontaktům s okolními kluby v Česku i blízkém zahraničí víme, že klubů, které hledají kvalitní uplatnění pro své malé fotbalisty je více. A tak jsme se rozhodli jednat a přišli jsme s myšlenkou mezinárodní interligy,“ pokračoval Petr Mašlej.

S myšlenkou, která se v Baníku zrodila, se ztotožilo osm dalších klubů. A tak se Interligy vedle ostravského klubu zúčastní také Sparta, Brno, Zlín, ETO Györ, Dunajská Streda. Trnava, Wisla Krakov a Slask Wroclav. Baníku Ostrava se navíc podařilo pro organizaci soutěže vyjednat z fondu Visegrad dotaci ve výši 1,2 milionu korun, kterou si kluby mezi sebe rozdělí.

„Myslím si, že všechny týmy, které se soutěže zúčastní, její přínos velmi brzy docení. A nejen pokud jde o její herní úroveň. Ze zkušenosti s vzájemnými kontakty s kluby na mezinárodní úrovni vím, že každá vzájemná konfrontace znamená současně obohacení zkušenostmi a nabytí nového vzdělání v oblasti výchovy mládeže. A to považuji pro rozvoj dětí v oblasti fotbalu a sportu obecně za stejně důležité, jako kvalitní herní vytížení,“ uzavřel Petr Mašlej.

(nm)