Advent má být dobou uklidnění a dobra, v obojí věřím, říká šéf festivalu Souznění Zdeněk Tofel

Ředitel a dramaturg festivalu Zdeněk Tofel. Foto: Ostravský Magazín

Mezinárodní festival hudby, adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění zažil dva obtížné roky, kdy se kvalitním programem snažil udržet předvánoční pohodu lidí i v nelehkých pandemických časech. Letos bude opět „normální“. Jeho ředitel a dramaturg Zdeněk Tofel proto pozval skutečná esa.

 

Za pár dní (od 7. 12.) začne už 24. ročník festivalu Souznění. Poprvé od roku 2019 máte šanci potkávat v plném rozsahu publikum a pozvat libovolné zahraniční interprety. Jak jste ty dva předchozí roky přežili?

Upřímně? Nebylo to vůbec jednoduché, naprosto nečekané. Obrazně řečeno, zvedli jsme hozenou rukavici a srdnatě bojovali. Museli jsme neustále rychle reagovat, improvizovat, nabízet alternativní on-line řešení, aby se lidé mohli alespoň trochu bavit, potěšit se adventními a vánočními tradicemi, mít radost z nadcházejících Vánoc. Řekl bych, že jsme u toho všichni v organizačním týmu jednak vyrostli – v  dobrém slova smyslu, co do dovedností, schopností a přátelských kontaktů. Jednak dost zestárli, protože starosti ještě nikomu vrásky na čele nevyhladily.

 

Ale dosáhli jste toho, že jste jako jeden z mála festivalů u nás neměli pauzu…

Ano, to ano, statečně jsme vydrželi. Ale nechtějte po mně, abych o tom víc mluvil a dělal reklamu době, která byla krutým omezením nejenom umění a umělců. Advent má být dobou uklidnění a dobra, v obojí opravdu silně věřím.

 

Dobře, tak pojďme raději k letošnímu programu. Co chystáte?

Počítáme s opravdu pestrým, velice hodnotným programem. Od 7. do 11. prosince nabídne Souznění lákavou koncertní mozaiku v Ostravě, ve Frýdku-Místku, v Kunčicích p. O., Kozlovicích a Hukvaldech. Do našeho kraje se chystají špičky domácí scény i uznávaní hosté ze Slovenska a Polska. Přivítáme Balage Band dobře známého Oty Balage a s ním Terezu Kopáčkovou, Radůzu, slovenské umělce Gustáva Beláčka, Terézii Kružliakovou-Babjakovou, Spectrum Quartett, Trombitáše Štefánikovce z Nimnice, též varhaníka Waclawa Golonku z Polska nebo fenomenální Cigánské Diably z Bratislavy a další umělce.

raduza
Na festivalu vystoupí multi instrumentalistka Radůza s kapelou. Autoři fotek: Werner Ullmann, archiv Z. Tofla a MF Souznění

 

Promiňte, Cikánské Diably? Jste adventní festival, část koncertů je v sakrálních prostorách. Jak to ladí s hudebníky s tak silným názvem?

Chápu, že to zní zvláštně. Ale víte, on fenomenální houslista a skladatel Niccolo Paganiny, od jehož narození mimochodem letos v říjnu uplynulo 240 let, měl prý také talent od ďábla. Velké talenty možná trochu provokují. Gypsy Devils, jak tyto skvělé Slováky znají v cizině, mají talentu a energie na rozdávání. Koncertovali od Vídně přes Londýn po australské Melbourne nebo třeba v Šanghaji v Číně. Reprezentovali Slovensko v rámci národního programu dvou olympijských her, mají za sebou bezpočet festivalů, třikrát získali slovenskou Grammy. Slyšel jsem je i poznal osobně a ďábelské je na nich opravdu jen jejich neuvěřitelné umění. Například s violistou a manažerem Jozefem Farkašem jsem v neustálém kontaktu a náplň koncertu společně konzultujeme, je to velice milý člověk. Festival budou otevírat, vystoupí ve Studiu I Českého rozhlasu v Ostravě 7. prosince v 19:30 se speciálním svátečním programem. Přímým přenosem se bezprostředně dostanou i na vlny Českého rozhlasu Ostrava a Brno a na YouTube kanál Koncerty Českého rozhlasu.

 

souz.
Vystoupí také fenomenální Ciganski diabli z Bratislavy. Autoři fotek: Werner Ullmann, archiv Z. Tofla a MF Souznění

Letos máte v programu ale i další, dá se říci, legendy.

O Radůze, už jsem se zmínil. Objevila ji Zuzana Navarová, hrála jako „předskokanka“ hvězdy amerického popu Suzanne Vegy či skvělého Brita Mikea Oldfielda. Vystupovala s mnoha nestory české hudební scény. Mimo jiné byla hostem legendární skupiny Marsyas, spolupracovala s Michalem Pavlíčkem a skupinami Abraxas či Jablkoň. Její hudba vychází částečně ze šansonu, ale největší díl inspirace čerpá z folklóru a nálady městských popěvků. Patří k silné generaci alternativní scény devadesátých let, která dodnes sklízí úspěchy nejen na domácích pódiích, ale i v zahraničí. V roce 2003 získala Radůza ocenění v podobě hned tří sošek zlatých Andělů, které jí udělila Akademie populární hudby v kategoriích Zpěvačka roku, Objev roku a Folk & Country. O rok později byla skokanem roku v anketě Český slavík. Fascinující zpěvačku možná posluchači znají i z filmové hudby. Přizvána byla například k natáčení filmu Jana Hřebejka Kráska v nesnázích. Koncertní pořad S vánočním časem Radůzy s kapelou chystáme v rámci MF Souznění na pátek 9. prosince od 18 hodin do sálu Galerie Karla Svolinského v Kunčicích pod Ondřejníkem. Natočí ho Český rozhlas Ostrava a bude též vysílán na YouTube kanálu Koncerty Českého rozhlasu.

 

Zmínil jste už i Otu Balage. S tím se diváci setkají kde?

Přesněji jde o skupinu Balage Band feat. Tereza. Je to funky-soul-rocková kapela, kterou Ota Balage založil, když objevil Terezu Kopáčkovou, drobnou mladou dámu s neuvěřitelnou energií a podmanivým hlasem. Je to podle mě další skvělý počin našeho hudebníka, dirigenta a skladatele, kterého máme asi mnozí spojeného s Kamilem Střihavkou a Michalem Pavlíčkem v uskupení BSP nebo třeba s inscenací české verze Jesus Christ Superstar. Současná produkce Balage Band s Terezou je přitažlivá napříč generacemi. Schválně, zkuste si najít pár ukázek na YouTube. Já už se moc těším, až si je zase jednou poslechnu naživo. Pozvali jsme je k nám na festival na Galakoncert do obecního sálu v Kozlovicích, kde vystoupí 10. prosince v rámci programu od 18 hodin.

 

Každý rok máte i koncerty v kostelích. Co by lidé, kteří mají vztah třeba i k duchovnější hudbě, neměli minout letos?

Máme připravený krásný koncert premiérově do kostela sv. Jana Křtitele ve Frýdku-Místku. Je to krásné místo poblíž frýdeckého zámku. Historie kostela sahá až do 14. století. Krásně tam vyzní basbaryton Gustáva Beláčka, mezzosoprán Terézie Kružliakové-Babjakové, varhanní umění Waclawa Golonky, Spectrum Quartett a Trombitáši Štefánikovci. To všechno v jednom dramaturgicky vyšperkovaném celku hned druhý den festivalu Souznění, tedy 8. prosince od 18 hodin. Publiku bych chtěl připomenout, že Gustáv Beláček je dnes mezinárodní hvězdou klasické hudební scény. Vystupuje na prestižních koncertních pódiích Royal Albert Hall v Londýně, Concertgebouw Amsterdam, Groβes Festspielhaus v Salzburku i na prestižních festivalech Rheingau Musik Festival, Pražské jaro, MHF Leoše Janáčka v Ostravě nebo Luzern Festival. Půvabná pěvkyně Terézia Kružliaková je od roku 2003 sólistkou Opery Slovenského národního divadla. Pochopitelně má i řadu zahraničních zkušeností a české publikum ji zná mimo jiné z Pražského jara.

Spectrum Quartett je skvělé houslové kvarteto. A od Štefánikovců můžeme pro změnu očekávat mistrovskou hru na unikátní pastýřské nástroje, včetně trombit a fujar.

 

Dovolte ještě krátký návrat zpátky na začátek našeho rozhovoru. Co bude letos jinak proti složitým rokům 2020 a 2021?

Především koncerty „tváří v tvář“ pro živé publikum, krásný a hodnotný vánoční doprovodný program – od pochůzek s koledou, přes oblíbený kulinářský a řemeslný jarmark či živý Betlém a příchod Tří králů v sobotu 10. prosince v Kozlovicích, až po milý Vánoční jarmark a program se skvělými interprety v Hukvaldech, kde v neděli 11. prosince letošní Souznění společně uzavřeme. S naším velice pracovitým a kreativním týmem všechny srdečně zveme.

Generálním partnerem MF Souznění je Moravskoslezský kraj. Hlavní partnery jsou statutární město Frýdek-Místek a obce Kunčice pod Ondřejníkem, Kozlovice a Hukvaldy.  www.souzneni-festival.cz

Logolink_souz_2022

(nm)