Závody dračích lodí na Hlučínské štěrkovně

Vůbec první obří dračí závody na Hlučínské štěrkovně vypuknou 27. května. Mezi sebou se může utkat až padesát posádek. Součástí velkolepé akce je i bohatý doprovodný program pro celé rodiny, který večer ukončí Dragon party.

Před několika lety vyhráli Češi mistrovství světa, a to jak v mužské, tak i ženské kategorii. Jestliže zvážíme, že na  lodi je 22 aktivních členů posádky, lze říci, že tento sport je nejtýmovějším sportem na světě vůbec. Loď s plnou posádkou může dosahovat i přes dvě tuny, což je stejně jako velký off-road. Tento sport využívají mnohé firmy k tzv. teambuildingu.

Půjde o první ročník závodu, kde na startu se utkají vždy 3 dračí lodě na 200metrovém úseku. Jednu posádku tvoří 20 pádlujících amatérských sportovců s bubeníkem a kormidelníkem. Závodníci se mohou hlásit až do 23. května a tréninkové jízdy dračích lodí proběhnou den před samotným závodem.

Týmy závodníků budou rozděleny do čtyř skupin. FUN – teamy, kluby, rodiny a korporace přátel. FIRMY – teamy firemních posádek, které ještě nikdy na dračí lodi nezávodili nebo nejsou vedení v kategorii profesionálů. VYSOKÁ ŠKOLA – team je sestaven čistě z vysokoškoláků. MĚSTA A OBCE – team je sestaven z hasičů, dobrovolných hasičů, Městské policie, zaměstnanců patřičného města či obce. U všech kategorií kormidelníka dodá pořadatel, případně má posádka právo použít svého.

Startovné pro týmy přátel, klubů, sborů, jednotek apod. je 5000 Kč, pro firemní posádky jedoucí na velké dračí lodi je startovné na základě smluvního vztahu 10 000 Kč bez DPH. Soutěžní pravidla budou v souladu s pravidly České asociace dračích lodí. Pořadatelé garantují minimálně 3 jízdy na 200 m. Týmy budou rozlosovány předem do rozjížděk po 3 lodích. Ihned následují opravné jízdy, dále semifinálové jízdy a finále.

Přihlášky je nutno registrovat na přihlašovacím formuláři. Dotazy nejen k přihláškám a startovnému zasílejte a směřujte na email info@oldiesfestival.cz, mobil +420 608 360 455.

Dračí lodě se objevily před více než 2000 lety v Číně. Odtud jejich typické dračí hlavy na špici lodě a celkové zbarvení. Novodobá zmínka se datuje z roku 1976, kdy se uskutečnil první festival dračích lodí v Hong-Kongu. Odtud se sport bleskově rozšířil do celého světa. Dračí loď je dlouhá 12,5 metrů, bez posádky váží kolem 250 kg a má tvar otevřené kanoe s dračí hlavou na špici a dračím ocasem na zádi. V sestavě je maximálně 20 vsedě pádlujících závodníků (10 nalevo a 10 napravo), bubeník, který sedí na špičce čelem k posádce a udává rytmus údery do bubnu, a kormidelník stojící na zádi a řídící směr.  

(nm), kp