V Zoo Ostrava se rozmnožily létající ryby sekernatky dlouhoploutvé – pravděpodobně se jedná o světový unikát

Uplynulý rok přinesl akvaristům v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava celou řadu výjimečných odchovů. V mnoha případech šlo o ohrožené a vzácně chované druhy, paradoxně největší radost ale chovatelům udělala poměrně běžná akvarijní rybička – sekernatka dlouhoploutvá. Tato jihoamerická rybka se chová v akváriích po celém světě, jedná se však výhradně o zvířata odchycená v přírodě. Odchov se pravděpodobně doposud nikomu nezdařil. O to větší radost z něj v zoo mají.

Sekernatky dlouhoploutvé (Thoracocharax stellatus) obývají v Zoo Ostrava akvárium v pavilonu Malá Amazonie společně s neonkami modrými (Paracheirodon simulans), skalárami Leopoldovými (Pterophyllum leopoldi) a několika dalšími druhy. Sekernatky jsou menší ryby s nápadně vyklenutým hrudníkem a mohutnými prsními ploutvemi, pomocí nichž při úleku dokážou vyskočit ven z vody a „uletět“ například před predátorem. Rovný hřbet a ústa směřující nahoru napovídají, že se sekernatky zdržují těsně pod hladinou, kde sbírají hmyz spadlý do vody. I v akváriu je proto důležité jim nabízet podobnou potravu.

Odchov těchto jihoamerických rybek probíhal v zázemí. „U vybraných chovných ryb, celkem to bylo osm jedinců, jsme čas od času pozorovali vzájemné imponování a námluvy, které ale nikdy nepřešly do tření. Postupně jsme ladili složení potravy, kvalitu vody i zařízení nádrže. Ačkoliv jsme pravidelně hledali jikry, jednoho dne (14. srpna 2020) jsme místo nich našli na stěnách akvária viset čerstvě vylíhnuté larvy,“ popisuje průběh akvaristka Markéta Rejlková. Celkem 222 larev se podařilo opatrně přemístit do odchovné nádrže, kde se druhý den rozplavaly a začaly přijímat velmi drobnou potravu. Měřily 6 mm a zdržovaly se pod hladinou. Vývoj larvy a postupnou bizarní tvarovou transformaci zachycuje foto v příloze. Mezitím se ryby vytřely ještě několikrát a doposud se podařilo odchovat více než dvě stovky mláďat. Při třetím tření se chovatelům naskytla příležitost vidět i jikry o velikosti 1,2 mm.

„Ačkoliv je sekernatka dlouhoploutvá všeobecně známá ryba, její odchov je skutečně unikátní. Nemáme záznamy o tom, že by se odchov tohoto druhu mimo Ostravu vůbec kde vydařil. V rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) a Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) je druh chován v 17 institucích (v Evropě, Severní Americe a Jižní Americe) a ostravská populace tvoří více než polovinu celkového počtu ryb,“ dodává Markéta Rejlková. O unikátnosti odchovu ostravských akvaristů svědčí i to, že tato událost byla publikována v celosvětově nejprestižnějším akvaristickém časopise Tropical Fish Hobbyist (viz foto v příloze).

Rozmnožování v lidské péči může mít pro budoucnost těchto rybek velký význam. Přestože zatím nepatří k ohroženým druhům, může zvládnutý odchov v lidské péči snížit tlak na odchytávání jedinců z volné přírody. Jinak by časem mohlo dojít i k „vyčerpání zdroje“, jak se to bohužel stalo v případě mnoha jiných zvířat.

Hejno sekernatek dlouhoploutvých v Malé Amazonii zachycuje video.

 (ab)