V Zoo Ostrava se rozmnožili kriticky ohrožení poláci východní

Foto: Poláci východní. Autor: E.Gombala

Poláci východní obývají v ostravské zoologické zahradě Voliéry ptáků Tibetu a Číny, konkrétně průchozí voliéru „Nížiny východní Číny“. V celém komplexu pěti voliér představují nejvzácnější ptačí druh, který je v přírodě ohrožen vyhubením.

Domovem poláka východního je oblast východní Asie. Ostravská zoologická zahrada chová poláky východní přes deset let. V minulosti se zde podařilo odchovat šest mláďat. Současný pár, který získala zoo v rámci mezinárodní spolupráce ze Zoo Amsterdam v roce 2024, obývá voliéru s názvem „Nížiny východní Číny“, do níž mohou návštěvníci i vstoupit a užít si bezprostřední blízkost zvířat. Samice zde snesla začátkem května sedm vajec a snůšku po celou dobu inkubovala.

Přestože si pro hnízdo vybrala klidné místo v porostu, voliéru jsme pro jistotu uzavřeli, aby měli vzácní poláci na hnízdění klid. Samce jsme pozorovali, jak plave na vodě a je připraven vyprovodit vetřelce, který by se přiblížil příliš blízko hnízdu,“ popisuje situaci inspektor chovu Vojtěch Bonczek.

Dne 8. června již samice vodila šest mláďat. Voliéra zůstala uzavřena dalších 14 dní. Zájemci mohli její obyvatele včetně těch nejmenších pozorovat z cesty vedoucí okolo voliéry. V pondělí 23. června ji chtěli chovatelé opět zprůchodnit, ale čekalo je překvapení, které jim v tom zabránilo. „Samice ústřičníka velkého snesla v bezprostřední blízkosti chodníku tři vejce. V minulosti u nás ústřičníci již hnízdili, ale nikdy jsme se nedočkali mláďat, takže chceme dopřát samici maximální možný klid. Proto jsme nuceni nechat voliéru dál uzavřenou, vysvětluje Vojtěch Bonczek.

V posledních třech generacích byl však zaznamenám extrémně rychlý pokles početnosti divoké populace, a proto byl v roce 2008 stav přehodnocen a polák východní přeřazen do kategorie ohrožený (Endangered), v roce 2012 dokonce do kategorie kriticky ohrožený (Critically Endangered).

V současné době je početnost divoké populace této potápivé kachny 150–700 dospělých jedinců, celkový počet se odhaduje na méně než 1000 jedinců. Příčinou ohrožení a prudkého poklesu početnosti je degradace přirozených stanovišť, především ničení mokřadů, dále lov a také turismus.

Udržet stabilní a geneticky pestrou záložní populaci v lidské péči je pro zachování tohoto druhu na Zemi zcela zásadní! V rámci Evropy je polák východní chován ve 33 institucích v celkovém počtu 232 jedinců. Ve zhruba třetině zoo se rozmnožuje.

Chovatelé prosí návštěvníky o trpělivost. O podívanou na vzácné ptačí druhy však nepřijdou, všechny je možné sledovat zvenku. Kromě poláků východních a ústřičníků velkých zde pobývají i tenkozobci opační, morčáci bílí nebo špačci čínští. Viz také video.

(nm)