Unikátní knihkupectví je i vyhledávaným kulturním stánkem

Před více než třemi lety začalo KNIHCENTRUM.cz provozovat DŮM KNIHY na Smetanově náměstí v Ostravě a tato prodejna se stala vlajkovou lodí společnosti. Dům knihy je nejen unikátním knihkupectvím, ale také významným a vyhledávaným místem kulturního dění v Ostravě. O rozhovor jsme proto požádali zástupce spol. KNIHCENTRUM.cz Kateřinu Malíkovou.

S provozem Domu knihy jste tedy přebrali i organizaci pásma kulturních a společenských akcí.

„Přesně tak. Například besedy pořádáme pod názvem Dům knihy živě!!!. Je to projekt řady literárních besed ke knihám, předpremiérových besed Národního divadla moravskoslezského, odborných přednášek o hudbě, filmech, zdraví či finanční gramotnosti, čtení pro děti, tvořivých workshopů pro děti a podobně.“

Svým nekomerčním pojetím je pak jedinečným projektem v celorepublikovém měřítku.

„Nejedná se o komerční křty a autogramiády nově vydaných knih, tak jako tomu bývá v jiných knihkupectvích, ale především autorská čtení a besedy. V rámci projektu spolupracujeme mimo jiné s ostravskou redakcí České televize, s pořadateli věhlasných Dnů NATO, Zlaté tretry a mezinárodního fóra Meltingpot, ale také s Hasičským muzeem města Ostravy či výstavištěm Černá louka. Spolupracuje s většinou kulturních institucí a festivalů ve městě.“

Zákazníci se tak mají možnost osobně setkat se zajímavými lidmi.

„Besedující autoři a přednášející odborníci z řad lékařů či ekonomů se do Domu knihy rádi vracejí a oceňují nekonzumní pojetí pořádaných akcí a aktivní publikum. Obyvatelé a návštěvníci města tak mají možnost osobně se setkávat, poslechnout si, klást otázky zajímavým osobnostem a současným nositelům kultury z celé České republiky i ze zahraničí.“

Při téměř každé návštěvě tedy mohou milovníci knížek potkat i nějakou významnou osobnost.

„Kulturní program Domu knihy je skutečně natolik bohatý, že je tomu opravdu tak. Při nečekaném setkání si pak mohou od významných osobností třeba i podepsat knihu. Aktuální informace a zprávičky z dění na prodejně najdete na facebooku Domu knihy. Také vydáváme program v tištěné podobě, který je distribuován na exponovaná místa Ostravy.“

Vaší hlavní doménou je však knihkupectví, v němž si každý zákazník najde svůj žánr.

„Samozřejmě nejsme jen kulturní stánek, ale především knihkupectví, proto se snažíme nabízet zákazníkům příjemný zážitek i z nakupování. Součástí knihkupectví je kavárna, kde si zákazník může v klidu posedět a knihy třeba jen prohlédnout. Tím, že nejsme specializované knihkupectví, tak si u nás opravdu najde každý zákazník svůj žánr.“

Kolik máte skladem na prodejně knižních titulů?

„Skladem na prodejně máme 27 tisíc knižních titulů, papírenského sortimentu, hraček a dárkových předmětů, což představuje neuvěřitelných 108 tisíc kusů. Pokud knihu na prodejně zákazník nenajde, jsme schopni doplnit ze skladu do druhého pracovního dne. Na centrálním skladě je titulů přes 66 tisíc.“

Jste také známí tradiční čtvrteční slevou. Co zákazníkům ještě nabízíte?

„Zažitou čtvrteční slevu jsme rozšířili na všechny dny a modifikovali ji. Déle než rok si tak u nás může zákazník uplatnit množstevní slevu, kdy již druhou knihu má s 30procentní slevou, třetí knihu s 50procentní, čtvrtou knihu se 70procentní a pátou knihu má zcela zdarma. Mezi oblíbené služby prodejny patří balení knih do dárkového papíru, balení knih na míru, které se vyplatí nejen školákům, dále zasílání knih na dobírku s poštovným zdarma již od 200 korun. Školám a státním institucím poskytujeme možnost odběru na fakturu.“

Děkuji za rozhovor Ivana Žáková

UNIKÁTNÍ DŮM KNIHY

Je jedinečné knihkupectví, které na ploše 1200 metrů čtverečních a na 3 podlažích nabízí desetitisíce titulů. Součástí Domu knihy je i kavárna s výbornou italskou kávou, čokoládou a denně čerstvými dorty. V Domě knihy může každý strávit v příjemné atmosféře a unikátním interiéru první funkcionalistické budovy v Ostravě z roku 1928 třeba celý den prohlížením knih nebo popíjením skvělé kávy.

Dům knihy slouží také jako výdejní místo pro internetový obchod www.knihcentrum.cz

Destinace Romana Šmuclera

Dům knihy KNIHCENTRUM.CZ tedy stojí za návštěvu i v případě krátké návštěvy Ostravy. O tom svědčí slova moderátora a plastického chirurga Romana Šmuclera: „Skvělý obchod, ale hlavně úžasná kavárna. Rozhodně se do ní vyplatí zajít. Dům knihy je moje destinace, když mám trochu času v Ostravě.“

A jeho slova doplňují i další spokojení zákazníci: „ Skvělý obchod s knihami a velký výběr. Knížku si mohu za pár kaček nechat obalit, ať se nezničí, a pak ještě si dám před odchodem výbornou kávičku. Prostě skvělý relax. Krásné místo se zajímavým vnitřním nábojem a příjemnými lidmi, ostrov lásky a svobody v rozbouřeném tržním moři.“