STAVĚNÍ MÁJKY A PÁLENÍ ČARODĚJNIC

Oslavte s námi v neděli 30. dubna 2023 stavění májky na náměstí Ostrava-Jih a pálení čarodějnic v areálu Lesní školy v Bělském lese.  Celodenní program připravila Kultura Jih ve spolupráci s Úřadem městského obvodu Ostrava – Jih.

Na slavnostní zahájení, které proběhne na náměstí v 10.00 hodin, naváže bohatý doprovodný program. Vystoupí například folklórní soubory Opavica a Morava, těšit se můžete i na hudební vystoupení dvou zkušených muzikantů Duo Rozmarýn či cimbálovku v podání kapely Veselky. Na své si však přijdou i děti, na které čeká řada překvapení a zábavy v podobě veselé divadelní pohádky O kohoutkovi a slepičce v podání Divadla tety Chechtalíny, čarodějnické show s oblíbeným Hopsalínem, kreativní dílnička či minizoo. Samozřejmě nebudou chybět tradiční stánky s rukodělnými výrobky, výtvory mistra řeznického, pekařského či cukrářského, sýrovými specialitami a bohatým občerstvením. Stavění májky, které proběhne na náměstí kolem 14.00 hodiny, bude realizovat Sbor dobrovolných hasičů Ostrava-Zábřeh.

V 16.00 hodin bude ukončen program na náměstí Ostrava-Jih, odkud se vydá průvod s Moranou do areálu Lesní školy v Bělském lese, kde dojde v 17.00 hodin k zahájení programu a následnému zapálení hranice s čarodějnicí, jako symbolem zimy. A ani zde nebude rozhodně prostor pro nudu, těšit se můžete na cimbálovku, občerstvení, posezení u táboráku i opékání špekáčků za hudebního doprovodu dua Mendoše a Míčka.

„Nedělní stavění májky a pálení čarodějnic završí Folklorní jaro na Jihu, což je jeden z našich hlavních projektů v oblasti obnovy tradic a zvyků. Jedná se o ucelený soubor tradičních jarních akcí, který v letošním roce zahrnoval vedle dubnových oslav Velikonoc nově také akci Na rynku je veselo, která proběhla na Jihu poprvé v únoru a oživila tradice masopustních zvyků. Náš obvod se tak v současnosti může pyšnit uceleným souborem nejkrásnějších jarních tradic, které na sebe navazují a vzájemně se doplňují“, uvedla Michaela Mahrová, ředitelka Kultury Jih.