Senior EXPRES JIH!!! slouží úspěšně již 5 let

Foto: Senior expres Jih.

Cestování v rámci celé Ostravy již pět let usnadňuje obyvatelům nejlidnatějšího ostravského městského obvodu služba Senior EXPRES JIH!!! První dva vozy vyjely 4. dubna 2017. Od té doby se počet aut i počet držitelů průkazek ztrojnásobil. Cena za jízdu pro seniory naopak zůstala stejná. Radnice službu za dobu provozu podpořila částkou 16,7 milionu korun.

Službu ve zkušebním období nejprve vyzkoušeli obyvatelé Jihu starší 80 let, od února 2018 radnice snížila věkovou hranici na 77 let. V nejlidnatějším obvodu Ostravy v současnosti žije zhruba 5200 seniorů v této věkové kategorii.

„V současnosti má průkazku vyřízenou zhruba polovina oprávněných, přesně 2439 seniorů z našeho obvodu. Z důvodu zvyšující se oblíbenosti služby jsme postupně navyšovali počet auta na současných šest. Díky tomu se zlepšila dostupnost služby i zkrátila čekací doba,“  uvedla iniciátorka služby místostarostka  Markéta Langrová.

Senioři si možnosti využívat zvýhodněnou dopravu po celé Ostravě skutečně váží: „To se vám opravdu povedlo, díky této možnosti se nemusím bát, jak se dostanu k lékaři,“ uvedla paní Konečná ze Zábřehu, která dnes službu využila. Chválou nešetřili ani další uživatele služby., kteří kvitovali především cenovou dostupnost a jistotu služby, možnost jet za jakýmkoli účelem po celém území města Ostravy, ale i vstřícný přístup řidičů a poskytnutí pomoci při cestování.

Za pět let evidujeme zhruba 62500 jízd, při kterých se ujelo 650000 kilometrů. Provoz Senior EXPRESU  doposud radnice podpořila částkou 16,7 milionů korun,“ doplnila místostarostka, která v rámci pátého výročí služby předávala ve čtvrtek 7. 4. 2022 některým klientům drobné dárky. Všem ostatním, kteří službu v tento den využili, je předali řidiči vozů.

Jak Senior EXPRES JIH!!! funguje? Za 25 korun mohou senioři starší 77 let, s trvalým pobytem v městském obvodu Ostrava-Jih, jet k lékaři, na poštu či kamkoliv v rámci celého města Ostravy potřebují. Zbylé náklady na cestu hradí radnice. Jedinou podmínkou pro zájemce je vyřízení tzv. průkazu Senior EXPRES, a to bezplatně a na počkání na odboru hospodářské správy Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih. K tomu jim stačí občanský průkaz a klasická průkazková fotografie. Senior EXPRES mohou držitelé průkazek využívat v pracovní dny od 6:00 do 16:00 hodin, a to na základě telefonické objednávky, nejméně jeden den před požadovanou jízdou na tel. čísle 770 130 770. Službu mohou zájemci využít až 4 x měsíčně a navíc si sebou mohou vzít bezplatně doprovod. Spolehnout se mohou na pomoc řidiče při nastupování, přenosech zavazadla či umístění ortopedických pomůcek.

(nm)