Podpora vzdělávání a talentmanagementu je pro město prioritní

Ostrava přispěje v rámci programu určeného na podporu vzdělávání a talentmanagementu částkou přesahující 34 milionů korun na šest desítek projektů. Rozhodli o tom zastupitelé na svém posledním zasedání. Podpora vzdělávání je pro město klíčová, letošní dotační program je už osmý v pořadí. O finance žádala široká škála organizací, od škol mateřských po vysoké, nevyjímaje školská zařízení zájmového vzdělávání.

„O program byl letos výrazný zájem. Žadatelé přihlásili celkem 87 projektů, požadovali částku v celkové výši přesahující 49,5 milionů korun. Po příslušných hodnotících procesech jsme se rozhodli podpořit 60 kvalitních projektů, zaměřených na systematickou podporu nadání, rozvoj zejména technické, přírodovědné a funkční gramotnosti,“ vysvětlila náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.

Nově bylo v rámci dotačního programu pro rok 2023 zavedeno tříkolové hodnocení žádostí, včetně externího hodnocení. Bodové hodnocení i slovní komentář zpracovaný externími hodnotiteli posloužilo jako doporučení pro následné hodnocení odvětvovou komisí zřízenou radou města a bylo východiskem pro orgány města, které následně rozhodly o podpoře 60 projektů.

Ve spektru podpořených aktivit nalezneme zejména projekty badatelské, posilující zvídavost nadaných žáků a jejich motivaci ke studiu technických a přírodovědných oborů. Dále aktivity, jež jsou pokračováním v práci s nadanými dětmi a rozvíjející jejich talent.

Mezi podpořené projekty patří například Fajna dílna pro školy V., jejímž cílem je zvýšení řemeslné zručnosti u žáků šestých až devátých tříd základních škol, podněcuje zájem o učňovské a maturitní obory technického a řemeslného charakteru. Plně podpořen byl také projekt Mateřské školy Dvořákova 4 „Se Zvídálkem v digi světě,“ který pokračuje v systematické a dlouhodobé práci s nadanými dětmi a vytváří podmínky pro jejich rozvoj. A pozornost je věnována též rozvoji čtenářské gramotnosti nejmenších, město přispěje na projekt „S knihou sníme, poznáváme, proto knihy rádi máme,“ Mateřské školy Lechowiczova 8. Ve škole bude rozšířena čtenářská zóna o knihokoutek a ke čtení s dětmi budou motivováni i rodiče. Výčet všech městem podpořených projektů pro nadané děti by byl velmi dlouhý, zájemci naleznou další informace k tématu, jednotlivým již podpořeným aktivitám na webu talentova.cz.