Ostrava významně financuje aktivity rozvíjející školství

Podpora vzdělávání je pro Ostravu dlouhodobě prioritní, financuje celou řadu různých aktivit, směřujících k rozvoji výuky a školství ve městě. Jedním z dotačních titulů ke zefektivnění vzdělávání je také program v oblasti rozvoje kvality školství. Orgány města schválily pro rok 2023 podporu 139 projektů, na které Ostrava přispěje téměř 11 miliony korun. Celková částka byla oproti loňskému roku navýšena o víc jak 3 miliony korun. Zájem o program byl i tentokrát velký, žadatelé podali 153 projektů a celkově požadovali částku přesahující 26 milionů korun. Město podpoří vzdělávací projekty v širokém spektru rozličných aktivit všech stupňů ostravských škol i dalších vzdělávacích institucí ve městě.

„Podpora kreativních, inovativních programů, které rozvíjí dovednosti dětí a dokáží je nadchnout k učení je dlouhodobá, město investuje do své budoucnosti každoročně v oblasti školství desítky milionů korun. Poděkování náleží i pedagogům a dalším, pro věc zaníceným zaměstnancům, kteří každoročně zajímavé programy pro děti připravují a realizují. Díky nim pak nejmenší mohou poutavým způsobem získávat první zkušenosti, větší děti pak rozšiřovat své obzory,“ konstatovala náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.

Výčet městem podpořených projektů by byl velmi dlouhý. Namátkou lze například zmínit projekt Jazykového gymnázia Pavla Tigrida z Ostravy-Poruby. Gymnázium volilo výjimečný cíl, když připravilo projekt Labyrint světa a dveře jazyků otevřené. Žáci každoročně putují do Fulneku a o učiteli národů J. A. Komenském zajímavosti zjišťují přímo v tamním muzeu. Popularizaci tématu přispívá i 400. výročí vydání Komenského knihy Labyrint svět a ráj srdce. Žáci se atraktivním způsobem dozvídají o dílech i osobnosti výjimečného pedagoga J. A. Komenského.

Nicméně předestřít lze i městem podpořený projekt, který byl v rámci programu realizován v loňském roce, neboť Ostrava rozvoj školství dotuje řadu let. Díky svým učitelkám mohly procestovat svět děti Mateřské školy Ostrava-Výškovice, Staňkova 33, v rámci projektu Letem světem. Nejzásadnějším tématem jednotlivých projektových dnů byly cesty Evropou a návštěva České republiky. Děti si poslechly českou hymnu, vyrobily vlajku, namalovaly lípu, imaginárně vyrazily do Prahy, hrály si na Karlův most a z kostek stavěly Pražský hrad. Jak cesty dětí po kontinentech pokračovaly naleznete v článku na webu talentova.cz v odkazu https://talentova.cz/letem-svetem/. Na tomto webu naleznete i množství dalších informací k jednotlivým programům.