OST-RA-VAR SE VRACÍ! 24. ROČNÍK FESTIVALU OSTRAVSKÝCH ČINOHERNÍCH DIVADEL NABÍDNE 11 INSCENACÍ

Více než dva roky uplynuly od posledního ročníku festivalu činoherních divadel OST-RA-VAR. Letos se opět koná! 24. ročník nabídne od 30. listopadu do 4. prosince 11 inscenací v pěti divadelních sálech, diskutovat o inscenacích budou účastníci ve slavnostním sále Divadla Jiřího Myrona.

Do Ostravy láká festival české a slovenské divadelní pedagogy, kritiky a divadelníky, ale také studenty vysokých uměleckých škol. Akreditováno je 150 účastníků. OST-RA-VAR představí odborné veřejnosti a studentům to nejlepší, co místní činoherní scény nabízejí v letošním roce divákům. Ne vždy se totiž daří přilákat pražské recenzenty, divadelní teoretiky a další odborníky k nám do Ostravy (nejen) na premiéry…

… jak potvrdil ve vzpomínce jeden ze zakladatelů festivalu, režisér Juraj Deák: „Ostrava tenkrát tak trochu trpěla (…) zvláštním syndromem: nějak se mělo za to, že co je v Ostravě, nemůže být dobré, protože kdyby to vskutku dobré bylo, už by se to z Ostravy dávno odstěhovalo pryč… A tudíž se pan Lipus spravedlivě rozčiloval, že lidé z kulturních center jsou líní, že nemají rádi vlaky a jejich ochota objevovat dobré divadlo i za hranicemi tradičních divadelních bašt je pramalá,“ Festival založili spolu s ním v roce 1997 zmíněný režisér Radovan Lipus a dramaturgové Marek Pivovar a Alice Taussiková.

Od roku 1999 probíhal pod názvem Festival ostravských divadel, název OST-RA-VAR, odkazující k tradičnímu ostravskému pivu a zároveň evokující intenzivní divadelní vření, byl poprvé použit v roce 2000 společně s podtitulem Festival ostravských činoherních divadel. „Akci pořádá činohra Národního divadla moravskoslezského ve spolupráci s Komorní scénou Aréna, Divadlem Petra Bezruče a dalšími spřátelenými subjekty. Smyslem OST-RA-VARu je v několika dnech nabídnout reprezentativní průřez tvorbou ostravských profesionálních činoherních souborů v daném roce. Výjimečné spojení profesionálů a studentů umožňuje diskutovat z různých úhlů pohledu o zhlédnutých inscenacích a během festivalu tak vzniká jedinečný prostor pro sdílení myšlenek o divadle,“ shrnul dramaturg činohry NDM a zároveň festivalu Norbert Závodský. Akreditovaní studenti budou mít také možnost pravidelně tvořit blog festivalu a samozřejmě jako vždy jsou očekávány reflexe na inscenace z pera renomovaných teoretiků a divadelních kritiků.

Činohra Národního divadla moravskoslezského představí tři tituly: Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy (zahajovací večer 30. listopadu), Višňový sad a Hoří, má panenko. Divadlo Petra Bezruče

přichází s inscenacemi Venuše v kožichu, Bratři Karamazovi a Lásky jedné plavovlásky. Komorní scéna Aréna hraje dramata Pan Ein a problém požární bezpečnosti, Švejkův návrat a Konec hry. V nejmladším ostravském divadle – Studiu G – uvidí účastníci v off-programu inscenace Dvě čárky a Zakázanou krajinou.

„Díky festivalu OST-RA-VAR se o zdejších divadlech už mnohem víc ví a mluví, stala se nejen součástí české divadelní scény, ale po mnoho let této scéně právem dominovala a získávala význačná ocenění. Zároveň před námi stále stojí velká výzva – motivovat zejména novináře, kritiky či studenty z Prahy a Brna, aby ostravskou scénu průběžně a systematicky sledovali. Je třeba mít na paměti slova jednoho ze zakladatelů přehlídky Radovana Lipuse: ,Takto soustavně jich sem mimo festival vskutku stále jezdí míň než pár, ostatní pohodlně a spokojeně čekají na svůj každoroční jednorázový Big Mac Ost-ra-var, který ležérně zkonzumují s hranolky a kečupem doprovodných programů, do hledišť divadel se někteří z nich často vracejí víc než jen znaveni rovnou ze Stodolní po ránu…‘ Letošní ročník tak můžeme vnímat jako náš další pokus přejít od rychle stravitelného hamburgeru k opakujícímu se gurmánskému zážitku,“ uzavřel dramaturg festivalu Norbert Závodský.

Více info o programu na www.festivalostravar.cz.

OST-RA-VAR proběhne od 30. listopadu do 4. prosince.

(ab)