Nové ECMO pořídila FN Ostrava díky dotaci Moravskoslezského kraje

ECMO centrum, které je společným projektem Kardiochirurgického centra, Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a Kardiovaskulárního oddělení Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava, má díky dotaci Moravskoslezského kraje nové ECMO. Tedy přístroj, zajišťující mimotělní  náhradu funkce plic a srdce. Úhradu částky 2 395 700 korun odsouhlasili krajští zastupitelé.

FN Ostrava požádala Moravskoslezský kraj o poskytnutí dotace na pořízení tohoto život zachraňujícího přístroje zejména proto, že aktuálně slouží převážně covid pozitivním pacientům v kritickém stavu, jejichž počet je stále vysoký. „Jen za první čtvrtletí jsme museli na mimotělní ventilaci připojit 28 covid pozitivních pacientů, jejichž průměrný věk byl 48 let. Před vypuknutím pandemie jsme takový počet pacientů měli za celý rok,“ uvedl primář Kardiochirurgického centra FN Ostrava a náměstek ředitele pro léčebnou péči doc. MUDr. Radim Brát, Ph.D., MBA. Jeho slova doplnil další lékař ECMO centra, staniční lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny MUDr. Filip Burša, Ph.D.: „Náš ECMO tým vyjížděl v uplynulém roce za pacienty v kritickém stavu i mimo moravskoslezský region. Nový mobilní přístroj určitě umožní rozšíření této vysoce specializované péče a pomůže k rychlejšímu zahájení intenzivní resuscitační léčbyCelkem jsme od počátku pandemie covid-19 na mimotělní podporu pomocí ECMO napojili více než 50 pacientů.

FN Ostrava tak má nyní k dispozici už 10 ECMO přístrojů, které umožňují napojení pacienta na mimotělní okruh, ve kterém je i krevní pumpa. Ta odvádí krev do oxygenerátoru, kde dojde podobně jako v plicích k výměně plynů, a krev se vrátí zpět do krevního oběhu pacienta. Nový přístroj je mobilní. Lékaři ECMO centra tak s ním budou moci vyjíždět za pacienty i mimo nemocnici.

(ab)