„Nemoc nás informuje, že děláme něco špatně.“

Sakura Clinic poskytuje profesionální pomoc při léčbě diagnostikovaných nemocí. Také komplexně nahlíží na příčiny nejrůznějších zdravotních obtíží, jejichž název třeba ještě klient nezná. S  Vladimírem Maňáskem jsem si povídala o tom, co může každý z nás pro své zdraví udělat. 

 

Vladimíre, v současné době všichni řešíme dříve opomíjené téma zdraví. Hledáme různé cesty, rady, inspiraci. Ty pracuješ s metodami čínské medicíny. Jak fungují?

Čínská medicína vychází z faktu, že různé nemoci mají podobný základ, jen se různě manifestují. Z těchto důsledků, příznaků, si skládáme mozaiku obrazu klienta. Pracujeme s diagnostikou podle jazyka, pulzu, z iris a to nám pomáhá pochopit procesy, které v těle probíhají. Nemoci mají často různé vnější projevy, ale jeden kořen, my říkáme obraz. V praxi je to tak, že deset různých lidí s deseti různými problémy má stejný zdravotní základ. Velkou roli hraje psychosomatika. Ta je impulzem pro všechny potíže, které pak člověk vnímá. Od migrény, nespavosti, až po například neplodnost.

 

Jak se dívá čínská medicína na rodinnou anamnézu, se kterou pracuje klasická medicína?

Rodová zátěž funguje z našeho pohledu jako karty do hry. Na každém z nás je, jak s nimi hrajeme nebo spíš umíme hrát. Všichni máme určité predispozice k nějakým nemocem, ale jak a kde žijeme, jak se stravujeme, hýbeme, jak kvalitně spíme, neboli jak ovlivníme svůj celkový stav, to je na nás.

 

Dobře, když to vezmu postupně, jak zdravě jíst?

Znamená to jíst přirozeně. Není náhoda, že v létě nám chutná čerstvá zelenina, saláty, v zimě zase kvašené zelí, silný vývar a podobně. Čínská medicína má pojetí dietetiky podrobně rozpracované a pracuje se stravovacími návyky klienta. Jídlo je naše palivo, energie, bez které nic nejde. Kvalita surovin je proto základní. Také nelze opomenout význam lokálních surovin, na které je naše zažívání zvyklé. A hledat si poctivé zdroje, u živočišné i rostlinné stravy. Zásobu minerálů a vitamínů si tělo vytváří v horizontu měsíců, i na to je dobré myslet a jíst pestře.

 

Bc. Vladimír Maňásek, dráhu zdravotníka si vybral už jako kluk, kdy jej fascinovala akupunktura a alternativní směry léčby. Když se na vysoké škole setkal s celou řadou chorob a nemocí, pochopil, že se za zdravím dá jít i jinou cestou, než tou konvenční. Své úsilí proto věnoval studiu Tradiční čínské medicíny (TCM), které je pro něj od té doby celoživotním dobrodružstvím i posláním. Nepřekvapí, že pracuje jako výživový specialista a terapeut tradiční čínské medicíny v centru fyzického a duševního zdraví Petry Vachové v Porubě známém jako Sakura Clinic.

 

 

Zmínil si význam pohybu, co je zdravý pohyb?

Je to takový pohyb, který nás baví. Který nám dělá dobře. Každý víme, co je pro nás správné, co nám prospívá, jen své tělo poslouchat. Vše se dá dělat prospěšně, ale i nezdravě, nebezpečně. Často to vidíme u vrcholových sportovců, že si něco přetáhnou, překročí onu únosnou mez. Obecně lze říct, že tělu prospívají systematické pohyby použitelné v běžném životě. Hlavně nic nepřehánět. Na stole mých kolegyň fyzioterapeutek končí lidé s bolestmi způsobenými nepřiměřeným pohybem i jeho absencí. Obojí je špatně.

 

Jaký vliv má na naše zdraví pohoda nebo naopak stres, napětí?

V našem vývoji nám stres pomohl přežít v nepříznivých podmínkách, adaptovat se. Problémem je, když je ho nadměrné množství. Stres totiž vede k podávání extrémního výkonu, můžeme díky němu fungovat na 110 % svých kapacit. Co už si neuvědomujeme, je to, že to nelze vydržet dlouhodobě. Žijeme pak na vlastní dluh, proti sobě. Se stresem je proto potřeba umět nakládat, hospodařit. Rozlišovat, kdy je v pořádku, že jej vnímám, a kdy naopak je vypnout a dát prostor regeneraci. S ním také souvisí emoce strachu. Ty jsou pak propojeny s orgánem ledvin, jež jsou zásadní pro naši obranyschopnost. Imunitu. Proto vyčerpaný člověk snáz chytne chřipku nebo jiné virové onemocnění. Je potřeba ctít svůj rytmus, vědět, kdy chci podat výkon a kdy naopak musím odpočívat, zvolnit.

 

Čínská medicína používá bylinky. To dnes zní pro mnoho lidí téměř úsměvně…

Ano, používá, systematicky. Tomuto oboru se říká fototerapie a čínská medicína díky němu ví, na co která bylina přesně působí. Málokdo to tuší, ale Češi byli národem bylinkářů, naši předci rádi bylinky zkoumali. Věděli, jaký má která účinek. My v Sakura clinic také nebereme jejich vliv na lehkou váhu. Vidíme zkrátka, jak jsou prospěšné. Oproti běžnému pojetí však pracujeme s jejich jinou koncentrací a jinými postupy, než běžný laik.

 

Děkuji, závěrem se zeptám: Čím svému zdraví neprospěji?

Lidský organismus má svou vrozenou inteligenci a snaží se vždy vrátit do svého optimálního, neboli zdravého stavu. Bohužel dnes vidíme, že lidé rádi odevzdávají zodpovědnost za své zdraví doktorům a nechtějí hledat příčiny, pouze odstraňují důsledky toho, co je špatně. Tato pasivita je přístup, který nepřináší změnu, jaká je pro zdraví člověka zapotřebí. Je třeba být aktivní.

Andrea Schönová