Moravskoslezský kraj hledá leteckého dopravce pro Vídeň a Mnichov

Kraj vyhlásil výběrové řízení na leteckého dopravce, který bude zajišťovat pravidelné spojení z mošnovského Letiště Leoše Janáčka Ostrava do Mnichova a Vídně.

Protože kraj bude letecké spojení do těchto významných evropských dopravních uzlů zajišťovat formou závazku veřejné služby, to znamená, že bude dopravci kompenzovat případné ztráty z provozu, museli ještě vše „posvětit“ evropští úředníci. Vyhlášení tendru „visí“ ve Věstníku veřejných zakázek a Úředním věstníku EU. Zájemci se do veřejné soutěže mohou hlásit do 30. září.

Zastupitelé na svém červnovém zasedání rozhodli, že kraj tyto dvě letecké linky finančně podpoří. Zaplatí provozovateli případné ztráty z provozu.

Letiště Leoše Janáčka Ostrava loni odbavilo rekordní počet cestujících. Bylo jich 377 936, tedy o 53 820 lidí (16,6 %) více než v roce 2017. Úspěšné bylo i cargo – letadla přepravila 5448 tun materiálu.

„Ve spolupráci s letištěm a experty na leteckou dopravu jsme několik měsíců analyzovali trh. Právníci připravovali celý složitý proces veřejné zakázky a podklady pro Evropskou komisi. Poučili jsme se z minulých chyb, vyslyšeli názory odborníků. S vysokou mírou pravděpodobnosti proto předpokládáme, že výběrové řízení nezůstane bez odezvy. Byl bych rád, kdyby první lety byly spuštěny ještě letos,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Linky z Mošnova do Vídně a do Mnichova by po uzavření smlouvy s vybraným dopravcem měly létat dvakrát denně. „Počítáme minimálně s 11 rotacemi týdně na každé lince. Pokud bude zájem, mohlo by se letadly o minimální kapacitě 40 cestujících do Mnichova či do Vídně časem létat i třikrát denně,“ řekl Unucka.

(nm) Ilustrační foto: MSK