Luděk Mikloško oslavil šedesátku a ocenil unikátní kalendář Baníku

Gólmanská legenda Luďek Mikloško. l Foto: FC Baník Ostrava

Nedávno oslavil šedesátku. Střídmě, bujaré oslavy, to nikdy nebylo nic pro něj. Užívalo si spíše jeho okolí, zvláště fanoušci, kteří jej v době, kdy chytával za Baník, milovali. Luďka Mikloška, někdejšího excelentního gólmana světové úrovně, před nímž se klaněla i Anglie, bylo konečně zase všude plno. Média se předháněla o to, kdo s ním přinese zajímavější rozhovor. Činil se i Baník. Připravil se svou gólmanskou legendou milý videoportrét a nezapomněl na Luďka Mikloška ani při výrobě překrásného výročního nástěnného kalendáře.

Pokud si kalendář Baníku, skutečně velmi hezky provedený, pořídíte a zalistujete jím, Luďka Mikloška naleznete na páté fotografii, tedy v měsíci květnu. Stojí ve společnosti Pavla Michálika, Jana Laštůvky a Radovana Murina, tedy dalšího skvělého ostravského brankáře minulosti, současné legendy Baníku a gólmana, který má kariéru v ostravském klubu teprve před sebou.

Myšlenka, to je vedle velmi hezkých fotografií autora Ondřeje Pýchy další velká devíza tohoto výjimečného dílka. „Bylo pro mě moc příjemné zase se pozdravit s Pavlem Michálikem, který mě v Baníku mnohému naučil, ale i s Honzou Laštůvkou nebo Radkem Murinem. I když to není z obrázku poznat, vznikal na Bazalech, i z toho důvodu pro mě bylo to focení zážitkem,“ zmínil Luděk Mikloško.

Kalendář už měl možnost vidět. „Baník mi jeden věnoval. Za to moc děkuju, protože je opravdu krásný,“ pochválil Luděk Mikloško unikátní kalendář, který spojil řadu osobností Baníku napříč generacemi.  Na snímku, který znázorňuje, že ve slezském klubu s úspěchem působila i řada cizinců, se sešli Augustin Antalík, s Dyjanem Carlosem de Azevedem a Nemanjou Kuzmanovičem. A to měli Slezané dohodnutu také účast Viliama Hyravého, jenž kvůli zpřísněným opatřením nakonec nemohl přicestovat.

A jiný snímek dal po dlouhých letech dohromady mistrovskou trenérskou dvojici z roku 2004 Františka Komňackého a Pavla Vrbu.  Symbolicky se potkali na Bazalech, odkud zamířili pod Sýkorův most, kde další z unikátních fotografií kalendáře vznikla. . „Kolik je u nás takových klubů, které mohou vydat takový výroční kalendář? Jen velmi málo. A jestliže některý z těchto klubů takový kalendář vydává a osloví vás s tím, že vás v něm chce mít, je to velká pocta. Já to tak beru. A teď, když vím, jak je ten kalendář hezký, jsem ještě radši, že v něm spolu s Frantou Komňackým jsme,“ pochvaloval si Vrba nedávno pro Moravskoslezský deník.

Výroční nástěnný kalendář Baníku vzbudil ohlas i mezi odbornou veřejností. „Kalendář je perfektní. Skvělá práce. Moc povedené,“ ocenil dílo Baníku například Petr Pelíšek, někdejší PR manažer Sigmy Olomouc.

„Je skutečně krásný. Adekvátní stoletému výročí,“ netajil se svým nadšením ani František Komňacký, jenž se do historie Baníku navždy zapsal ziskem titulu z roku 2004.

(pd)