KONEC DLOUHÉHO ČEKÁNÍ: BANÍK-LIBEREC 2:1!

Dlouhé čekání skončilo! Po osmi duelech, v nichž Baník nedokázal liberecký Slovan porazit, přišel devátý, v němž to konečně přišlo! Baník vyhrál 2:1 a získal mimořádně důležité tři body. Na sedmý Liberec, který prahne po tom prokousat se do elitní šestky, tím pádem navýšil náskok na nynějších deset bodů!

Utkání mělo slavnostní předehru. Baník před více než deseti tisíci diváky dodatečně poblahopřál klubové legendě Martinu Lukešovi k jeho čtyřicátinám. Bývalý baníkovský středopolař se dočkal gratulace od sportovního ředitele Marka Jankulovského i kapitána Milana Baroše. A bouřlivého potlesku a ovací publika.

FORTUNA:LIGA, 21. kolo, so 16.2. , stadion: Městský stadion, diváci: 10798
FC BANÍK OSTRAVA  FC SLOVAN LIBEREC 2:1 (0:0)

A pak už se začalo hrát. Liberec od prvních chvil ukazoval, že výsledky v přípravě ani jasné vítězství v prvním jarním kole nad Příbrami, nic z toho nebylo náhodné. Hosté působili velmi nebezpečně a Baník se musel mít na pozoru. Ve 14. minutě zacentroval do ostravské šestnáctky liberecký Mara, nejnebezpečnější hráč libereckého týmu, a míč v pokutovém území minula snad čtveřice hráčů včetně dvou libereckých…

O minutu pozdě poprvé zahrozil Baník. Robert Hrubý si narazil na pravé straně míč se spoluhráčem, pak si jej připravil ke střele a levačkou těsně minul levou Nguyenovu tyč. A za chvíli posunul Milan Baroš míč do běhu Danielu Holzerovi, jenž vystřelil v tísni a vedle.

A ještě jednu nebezpečnou situaci si Baník v této fázi hry vytvořil. Jiří Fleišman zakroutil míč z přímého kopu nebezpečně k tyči, Nguyen u ní byl ovšem včas a situaci výtečným způsobem zachránil.

Hosté na útočnou snahu nerezignovali. Po celý první poločas byli nebezpeční. Ve 36. minutě se už už drali do velmi nadějného přečíslení. Tři hráči Liberce se po zisku míče na půli Baníku chystali rozběhnout na Jana Laštůvku, jediný, kdo jim v tom ještě mohl zabránit, byl Lukáš Pazdera. Situaci skvěle zachránil.

Ve 40. minutě byli hosté znovu blízko. Pešek se prodral ze své levé strany do šestnáctky, v kritické chvíli si ale míč smolně ukopl.

Poslední slovo v první půli měl ale Baník. Patrizio Stronati hlavičkoval z velmi nadějné vzdálenosti, gólman Nguyen míč ale rychlým skokem dostihl a vyrazil.

Baník se brzy po pauze dostal do vedení. Ještě než se tak stalo, přežili Ostravané nebezpečný závar před svou brankou. Pak poslal Daniel Holzer výbornou přihrávku do šestnáctky, tam si míč ke střele chystal Milan Baroš, balon se ale nakonec dostal k Martinu Fillovi, a ten vystřelil. Jeho pokus stačil Milan Baroš jemnou tečí vychýlit z původního směru a Nguyen neměl šanci zareagovat. 1:0!

Vstřelený gól Ostravanům velmi pomohl. O chvíli později pálil velmi nebezpečně Robert Hrubý. Liberecký gólman jeho střelu vyrazil. Jiří Fleišman zakončil rychlou kombinaci stříleným centrem na zadní tyč, kam to ale žádný z jeho spoluhráčů včas nestihl.

Načež nastala 70. minuta v ní se zrodila krásná baníkovská akce. Milan Baroš poslal dlouhý a velmi přesný míč do liberecké šestnáctky. Našel Roberta Hrubého, který akci vyšperkoval přesnou hlavičkou mířící ke druhé tyči. A u ní to „zavřel“ Dame Diop a zblízka zvýšil na 2:0.

A ještě jednou velmi hezkou akcí přizdobil Baník mnohem zábavnější druhou půli zápasu. Lukáš Pazdera poslal míč do šestnáctky na zadní tyč do prostoru, kam si nabíhal Daniel Holzer. Ten to zkusil napálit „z první“. A přestřelil!

Liberec dokázal utkání, které už už směřovalo k jasnému konci, zdramatizovat. Po rohovém kopu hlavičkoval Kačaraba, Patrizio Stronati chtěl míč hlavičkou vytěsnit, ale už jej stačil jen slabě tečovat mimo dosah rukou Jana Laštůvky.

Víc už ale domácí soupeři nepovolili a tři body tak zůstaly v Ostravě!

OHLASY TRENÉRŮ

BOHUMIL PÁNÍK: „V první půli jsme tahali za kratší konec, soupeř lepší ve středu pole. Ve druhé půli jsme to vykryli lépe, dostávali jsme se do akcí a dali i takový ušmudlaný, ale krásný gól. Otevíralo se nám to, přišel druhý gól a bylo jasné, že soupeř bude riskovat, aby dal kontaktní, což se podařilo. Ale naši stopeři dnes odehráli skvělé utkání a v závěru jsme to udrželi.“

ZSOLT HORNYÁK: „Jsme zklamání, co se týká výsledku. Ale hráčům musíme poděkovat za bojovnosti. Jeli jsme tu minimálně pro remízu, ve druhé půlce jsme udělal dvě hrubky a domácí nás potrestali.“

________________________________________________________________________

Branky: 57. Baroš (Fillo), 70. Diop (Hrubý) – 80. Stronati vlastní. ŽK: Pazdera – Kozák, Mara, Karafiát, Breite, Musa.

FC Baník Ostrava: Laštůvka – Pazdera, Procházka, Stronati, Fleišman – Fillo, Jánoš, Hrubý (78. Jirásek), Holzer (87. Šindelář) – Kuzmanovič (67. Diop), Baroš.

FC Slovan Liberec: Nguyen – Mikula (85. Pázler), Karafiát, Kačaraba, Hybš – Breite, Mara – Potočný, Nešický (69. Musa), Pešek (75. Malinský) – Kozák.