Kalendárium města Ostravy na 48. týden od 27. listopadu do 3. prosince

Kalendárium historických událostí města Ostravy od 27. listopadu do 3. prosince.

27. listopadu 1923

je datován výnos ministerstva vnitra, kterým se mění název města Polská Ostrava na Slezská Ostrava. Změnu názvu navrhoval obecní výbor již v roce 1905 mimo jiné s odůvodněním, že poštovní zásilky leckdy chodí do Haliče a zdrží se osm i více dní. Vídeňské ministerstvo vnitra však tehdy návrh neschválilo. Je zajímavé, že proti změně názvu byli i čeští vlastenci ve Slezsku Vincenc Prasek a Věnceslav Hrubý. Básník Petr Bezruč na znamení nesouhlasu s přejmenováním uveřejnil již dříve napsanou báseň „Polská Ostrava“.

29. listopadu 1873

byla zafoukána první tavba v Žofínské huti. Huť začala roku 1871 stavět První rakousko-uherská vysokopecní společnost. Stála na levé břehu Ostravice nedaleko Dolu Karolina asi v prostoru za dnešním divadlem A. Dvořáka. Její produkční kapacita měla překonat vše, co tehdy v habsburské monarchii existovalo – denně 100 tun surového železa. Mezitím však konjunktura přešla do hospodářské krize a pro železo nebyl odbyt. Žofinská huť vyhasla a mimo provoz stála až do roku 1880, kdy byla pronajata a posléze v roce 1888 trvale zakoupena gutmannovskou a rothschildovskou společností Vítkovické horní a hutní těžířstvo. V provozu byla nepřetržitě do roku 1972.

3. prosince 1923

se v Plesné narodil malíř a scénograf Otakar Schindler. Těsně po skončení 2. světové války spolu s Drahomírem Šajtarem založil ostravské amatérské divadlo Kytice. Po jeho proměně v profesionální scénu Divadlo Petra Bezruče se v roce 1955 stal jeho prvním scénografem. V roce 1974 přesídlil do pražského Realistického divadla, kde v 80. letech vytvořil úspěšný tandem s režisérem Lubošem Pistoriem. Často spolupracoval také s režisérem Janem Kačerem. Podílel se rovněž na návrzích scén pro televizní inscenace ostravského televizního studia nebo loutkových filmů vznikajících v ateliérech v Praze, Ostravě a Bratislavě. Vedle scénografické tvorby se zabýval malbou a návrhy keramických mozaik. V roce 1964 spoluzakládal ostravskou výtvarnou skupinu Kontrast. Zemřel v Berlíně 22. října 1998.

Zpracoval: Archiv města Ostravy