Kalendárium města Ostravy na 36. týden

Kalendárium historických událostí města Ostravy

(od 6. září do 12. září)

6. září 1969

Večer 6. září 1969 vystoupil před ostravským publikem v divadle Jiřího Myrona po dvou letech opět Marcel Marceau, světoznámý mim a zakladatel moderní pantomimy. Marcel se narodil ve Štrasburku židovským rodičům jako Marcel Mangel. Za druhé světové války se účastnil francouzského hnutí odporu a pomáhal převádět židovské děti do Švýcarska. Celosvětově Marcela proslavila především postava smutného klauna Bipa s bílým obličejem, otlučeným cylindrem a růží. Večer 6. září 1969 vystoupil před ostravským publikem v divadle Jiřího Myrona po dvou letech opět Marcel Marceau, světoznámý mim a zakladatel moderní pantomimy. Marcel se narodil ve Štrasburku židovským rodičům jako Marcel Mangel. Za druhé světové války se účastnil francouzského hnutí odporu a pomáhal převádět židovské děti do Švýcarska. Celosvětově Marcela proslavila především postava smutného klauna Bipa s bílým obličejem, otlučeným cylindrem a růží.

10. září 1895

Ostravský lékárník Emil Kinský slavnostně kolaudoval 10. září 1895, v nově postavené budově č. p. 427 na Nádraží ulici v Ostravě – Přívoze, veřejnou lékárnu U Madony. Neobarokní jednopodlažní budova s věžičkovým arkýřem byla postavena naproti kostela Neposkvrněného početí Panny Marie. V přízemí se nacházela samotná provozovna lékárny s potřebným skladem, první patro sloužilo jako byt lékárníka a jeho rodiny.

12. září 1970

Za účasti zástupců Krajského filmového podniku, Československého státního filmu a Národního výboru města Ostravy bylo v Ostravě Zábřehu otevřeno 12. září 1970 kino Luna. Vedle promítacího sálu pro 600 diváků byla součástí kina také prodejna cukrovinek a kavárna. Na projekční ploše o rozměrech 18×9 m měly být promítány minimálně dva filmy denně.

Zpracoval: Archiv města Ostravy