Janáčkův festival zve na mimořádně nabitý program plný světových hvězd a inovativních projektů

Foto: Adam Plachetka / Archiv umělce

Ostrava a Moravskoslezský kraj se letos opět stanou dějištěm jedné z nejprestižnějších kulturních událostí v zemi. Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka vstoupil do svého 75. jubilejního ročníku.

Zve na mimořádně nabitý program plný světových hvězd, inovativních projektů a hudebních zážitků v působivých kulisách divadel, kostelů, industriálních i přírodních scén. Hned několik koncertů aspiruje na označení „vrchol sezóny“.

Exkluzívně se na festivalu představí jeden z nejuznávanějších světových violoncellistů současnosti Narek Hakhnazaryan původem z Arménie. Laureát Čajkovského soutěže zahraje (12. 6.) v koncertním programu věnovaném přátelství Dvořáka a Brahmse s Filharmonií Vratislav pod vedením Tomáše Netopila.

České publikum bude mít poprvé také příležitost posoudit ohromující virtuositu Alexandry Dovgan. Posluchači se mohou těšit na mistrovské provedení koncertu pro klavír a orchestr Ludwiga van Beethovena a Symfonii d moll Roberta Schumanna. Janáčkovu filharmonii Ostrava bude řídit Švýcar Michel Tabachnik. Profesní spojení mladé pianistky a zkušeného dirigenta slibuje (5. 6.) výjimečný zážitek.

Cenným dramaturgickým počinem bude koncert „Večer plný kontrastů“ (26. 6.). PKF-Prague Philharmonia nabídne nejen předehru k Mozartově Kouzelné flétně a Beethovenovu slavnou 5. symfonii „Osudovou“, ale především výjimečný trombonový koncert dánského skladatele Launyhov Grøndahla, u nás téměř neznámého autora první poloviny 20. století. Sólistou večera bude trombonista Lukáš Moťka, diriguje Nizozemec Sander Teepen.

Alexandra Dovgan vyprodává koncertní síně-foto archiv umělkyně
Foto: Alexandra Dovgan vyprodává koncertní síně. / Archiv umělkyně

Jedinečné audiovizuální „Inferno“ propojí (17. 6.) v ostravském Trojhalí dechberoucí vizualitu fotografa Františka Zvardoně zrozenou v Třineckých železárnách se silně rezonující hudební složkou. V programu zazní také kompozice „Industrial Sinfonia“ Adama Wesolowského a symfonický dokument „Radio“ Lukáše Hurníka. To vše pod taktovkou Yaroslava Shemeta a v provedení Slezské filharmonie Katovice.

Hudební lahůdku nabídne také koncert „Klenoty české písňové tvorby“ (9.6.). Výjimečný pěvec s krásně zbarveným basem Jan Martiník a vynikající klavírista David Mareček uvedou program, který oslavuje českou písňovou tvorbu a zároveň demonstruje mistrovství obou interpretů.

Vrcholem operetního žánru bude koncert „Kouzlo operetní klasiky“ (21. 6.) s pěveckými hvězdami Kateřinou Kněžíkovou a Adamem Plachetkou, za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Roberta Jindry.

Po letech se festival vrací do prostředí zámku v Šilheřovicích, kde (7. 6.) zazní barokní „Vodní hudba“ Georga Philippa Telemanna v podání Czech Ensemble Baroque.

1111
Foto: František Zvardoň. Třinecké železárny. / Archiv firmy

Festival zakončí slavnostní open-air finále (29. 6.) v hukvaldské oboře. Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Danielem Raiskinem představí ikonické skladby L. Bernsteina, G. Gershwina a G. Bizeta. Večer pak uzavře legendární Ravelovo Bolero. Speciálním hostem bude Axelle Saint-Cirel, charismatická francouzská mezzosopranistka, která je dobře známá i laickému publiku z přednesu francouzské hymny na olympiádě v Paříži v roce 2024.

MHF Leoše Janáčka se koná od 2. 6. do 2. 7. 2025 v Ostravě, Opavě, Hukvaldech, Frýdku-Místku, Příboře, Šilheřovicích a na dalších místech regionu. Celý program MHF Leoše Janáčka 2025 lidé najdou na www.mhflj.cz

Vstupenky na všechny koncerty jsou k dispozici na festivalovém webu, na portálucolosseumticket.cz, v info centrech v Moravskoslezském kraji a v Janáček pointu v Ostravě na Čs. legií 1222.

(nm)