Hornické slavnosti letos proběhnou v červnu spolu s Dny Karviné

Foto: Hornické slavnosti letos proběhnou v červnu spolu s Dny Karviné. Autor: OKD a.s.

Tradiční Hornické slavnosti OKD, které jsou určeny nejen rodinám zaměstnanců OKD, ale všem obyvatelům hornického regionu, se pro letošní rok spojily s městskými oslavami a uskuteční se 7. a 8. června pod názvem Dny Karviné a Hornické slavnosti 2024. Na čtyřech místech v centru města se návštěvníci mohou těšit na dvoudenní hudební a zábavný program pro malé i velké, který bude zcela zdarma.

„Na hornictví vyrostl celý náš kraj, proto je důležité zachovávat hornické tradice. Slavnosti, které mají více než 70letou tradici, jsou výrazem našeho poděkování současným i bývalým zaměstnancům OKD za jejich práci a loajalitu, našim partnerům za dlouhodobou spolupráci a všem obyvatelům hornického regionu za podporu,“ uvedl Roman Sikora, generální ředitel OKD.

„Statutární město Karviná je po mnoho desetiletí úzce spjato s hornictvím a stejně tak i životy místních obyvatel. Každoročně si připomínáme tuto tradici na různých výročích či pietních aktech. Letos jsme se rozhodli uspořádat Dny Karviné společně se společností OKD a věříme, že programem občanům Karviné uděláme radost a letošní oslavy města a hornictví si společně užijí,“ uvedl primátor Karviné Jan Wolf.

Hlavní program proběhne na třech velkých scénách a jedné menší. Na hlavní scéně Louka a na scéně letního kina v parku Boženy Němcové se mohou návštěvníci těšit například na Monkey Business, Davida Kollera, Vojtu Dyka, Lenny, Iné Kafe, Desmod nebo Dogu. Scéna na Masarykově náměstí nabídne program zejména posluchačům z řad dětí a seniorů. Vystoupí zde třeba Acustrio, Patrola Šlapeto, Maxim Turbulenc, Fíha Tralala a We Are Domi. Na Scéně u restaurace Oáza v parku Boženy Němcové proběhne v sobotu finále soutěžní přehlídky folk, country a trampských kapel Moravský vrabec a vystoupí mimo jiné Robert Křesťan s kapelou Trapeři.

foto
Součástí Dnů Karviné a Hornických slavností bude také zábavný program pro děti, který připravujeMěstský dům kultury Karviná a Nadace OKD. Autor: OKD a.s.

Součástí Dnů Karviné a Hornických slavností bude také zábavný program pro děti, který připravuje Městský dům kultury Karviná a Nadace OKD. Děti se mohou těšit na nafukovací atrakce, fotokoutky, sportovní a kreativní aktivity, ale také na uvedení do cechu havířského – skok přes kůži.

Díky spojení s městskými slavnostmi návštěvníkům společně přineseme ne jeden, ale dva dny zábavy a velmi kvalitního hudebního programu, který si mohou užít zdarma. V září pak proběhne tradiční pietní akt a mše za horníky,“ doplnil Sikora.

Pietní akt u příležitosti Dne horníků se uskuteční 11. září od 14 hodin na Univerzitním náměstí. Od 15 hodin proběhne v kostele Povýšení sv. Kříže mše za horníky.

_______________________________________________________________

OKD, a.s. je jediným producentem černého uhlí v České republice. Těžba probíhá v hlubinném dole ČSM s lokalitami Sever a Jih v karvinském revíru v jižní části Hornoslezské uhelné pánve. Firma těží, upravuje, zušlechťuje a prodává černé uhlí s nízkým obsahem síry a dalších příměsí, které se uplatňuje zejména v energetice, ocelářství a v chemickém průmyslu. Ročně vyprodukuje cca 1,2 milionu tun uhlí. OKD má 3300 zaměstnanců. Jediným akcionářem je státem vlastněná firma PRISKO a.s.

(nm)