Festival Souznění přivádí do Frýdku-Místku mistrovské Solamente naturali

Foto: Poskytnuto souborem Solamente naturali.

Mezinárodního vícežánrový festival Souznění, který je už 23 let tradiční součástí adventního dění v Moravskoslezském kraji, přivede do frýdecko-místeckého farního kostela sv. Jana a Pavla 9. 12. od 18:00 hodin fenomenální soubor pro starou hudbu Solamente naturali ze Slovenska.

Těleso, jehož zakladatelem a uměleckým vedoucím je houslista Miloš Valent, vzniklo v roce 1995 jako kombinace umělců různých odborností, kteří se chtěli věnovat interpretaci hudby 17. a 18. století na historických nástrojích. Odvaha souboru přinést nové pohledy na interpretaci staré hudby inspirovala mnohé skladatele, například Vladimíra Godára, Michala Palka či Petera Zagara, k napsání nových děl přímo pro toto uskupení. Soubor také založil a vede vlastní vzdělávací projekt pro studenty a mladé umělce „Academia Solamente naturali“.

Hlavní devizou Solamente naturali  je zaujetí pro zvolený žánr, tvořivost a profesionální přístup, doprovázený spontánností a přirozeností – jak napovídá už samotný název souboru, který v překladu znamená „Pouze přirozenost“. Široký repertoár souboru je do této chvíle zaznamenán na zhruba 30 CD.

Velkou část nahrávek tvoří kolekce hudby ze slovenských archivů, za které získalo Solamente naturali  mnohá ocenění – mj. Křišťálové křídlo, Cenu Tatra Banky či Radio Ahead Awards Album roku. Kromě základních mistrovských skladeb baroka a klasicismu nabízí soubor i neznámá a ojedinělá díla slovenské provenience.  Solamente naturali je pravidelným hostem festivalů v zemích Evropy i za oceánem. V kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku zazní program s názvem „Pastorella, vianočná hudba 18. – 19. storočia na Slovensku”. Tato vokálně – instrumentální hudební tvorba je spojena s liturgií Vánoc.

Koncert představí mimo jiné skladby s obohaceným instrumentálním obsazením, tedy pro dvoje housle a varhany a také dechové nástroje, ať už jde o hoboj, klarinet či tubu pastoritiu, kterou používali pastevci v horských oblastech jako signální nástroj.  „Stalo se tradicí, že se v našem městě konají vrcholné koncerty festivalu Souznění zaměřené na vážnou či liturgickou hudbu. Jsem rád, že tomu tak bude i letos, protože duchovní souznění, klid a porozumění v této době potřebujeme všichni,“ uvedl primátor Frýdku-Místku Petr Korč.

Záznam z unikátního koncertu z Frýdku-Místku odvysílá Český rozhlas na stanici Vltava na Štěpána, tedy 26. 12. po poledni pod názvem „Slovenské barokní Vánoce“.

Vstupenky na koncert Solamente naturali budou v prodeji přímo na místě. Rezervovat se dají předem na mailu: veratobolova.fm@seznam.cz Organizátoři budou postupovat podle platných preventivních hygienických opatření.

Mezinárodní festival Souznění probíhá ve dnech 8. – 12. prosince v Ostravě, Frýdku-Místku, Kunčicích pod Ondřejníkem, Kozlovicích a na Hukvaldech. Koncerty on-line odvysílají YouTube kanály Koncerty Českého rozhlasu a Festival Souznění. Zahajovací koncert ve studiu I Českého rozhlasu v Ostravě bude 8. 12. patřit Lence Nové a Petru Maláskovi.  Čtvrtek 9. 12. je rezervován právě pro Frýdek-Místek a vynikající Solamente naturali. Od pátku (10. 12.) do neděle (12. 12.) se pak festival žánrově prolne s folklórem a folkem. Kompletní program a programové aktuality jsou k dispozici na www.souzneni-festival.cz

Celý festival Souznění podporuje za svého rozpočtu Moravskoslezský kraj. Koncert ve Frýdku-Místku podpořilo Statutární město Frýdek-Místek a záštitu nad ním převzal primátor Petr Korč.

Doplňující informace:Umělecký vedoucí Solamente naturali Miloš Valent působil v mnoha souborech staré hudby.  Pravidelně spolupracuje se zahraničními soubory jako FOG, Holland Baroque, Musica Florea, Bach Consort Wien, BEMF Boston, Concerto Copenhagen a angažuje se v experimentálních multižánrových projektech. Pedagogicky pracoval a vedl mistrovské kurzy v Evropě  i Americe.

(nm)