Bikesharing se těší v Ostravě stále velké oblibě, sdílená kola jsou ideální pro krátký přesun po městě

Setkání s nejaktivnějším uživatelem sdílených kol v roce 2021. Foto: Město Ostrava

Systém půjčování městských jízdních kol, které si lze na jednom místě půjčit a na jiném vrátit, funguje v Ostravě již čtvrtým rokem. Tento ekologický, zdravý a v podstatě rychlý individuální způsob dopravy na krátké vzdálenosti si Ostravané a návštěvníci města velmi oblíbili.

Registrovaných uživatelů v aplikaci pro půjčení kola je již více než 40 tisíc. V loňském roce uskutečnili 515 000 výpůjček, při kterých ujeli víc jak 717 000 kilometrů. Bikesharing provozuje v Ostravě společnost Nextbike, díky podpoře města je každá zápůjčka do 15 minut pro uživatele zdarma.

V Ostravě je v provozu zhruba 1 000 sdílených kol umístěných v 356 stanicích.  Celý systém byl od loňského roku rozšířen do všech městských obvodů a fungoval již celoročně. Ze statistiky provozovatele vyplývá, že nejvyužívanější stanicí byla opět stanice Forum Nová Karolína. Nejčetněji jsou sdílená kola využívaná v městských obvodech Moravská Ostrava a Přívoz, Poruba a Jih, nejvytíženějším měsícem byl červen, kdy proběhlo až 80 tisíc výpůjček. Při srovnání jednotlivých let, kdy je v Ostravě bikesharing v provozu, pozorujeme stále větší zájem o půjčování kol. Nejen, že je více jejich aktivních uživatelů, ale zvýšila se také průměrně ujetá vzdálenost při jedné zápůjčce kola z 1,2 km na 1,4 km,“ vysvětluje náměstkyně pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Službu bikesharingu vloni v Ostravě využilo 40 033 lidí. 89 procent výpůjček bylo do 15 minut. Kuriozitou loňského roku je také nejaktivnější uživatel. Dominik Koutný sdílená kola loni využil celkem 1068krát, což znamená nejen ostravský rekord, ale i rekord v rámci celé České republiky.

Tento „rekordman“ tak každodenně (včetně svátků či zimního období) využil v Ostravě sdílené kolo průměrně 2,9krát. Výjimečný počin ocenili věcným darem zástupci vedení města i společnosti Nextbike Czech Republic, s. r. o. při krátkém setkání.

Aktivní uživatel Dominik Koutný k oblíbenému, ekologickému způsobu dopravy po městě uvedl: „Pohyb byl pro mě vždy velmi důležitý. Po šesti letech života v Nizozemsku, kde na kole jezdí prakticky všechny generace každý den, si na tento způsob dopravy zvyknete také. Po návratu do ČR jsem samozřejmě tento zvyk díky službě Nextbike nemusel přerušovat. Kvůli sedavé práci v kanceláři pohyb potřebuji. A pokud si půjčíte kolo na cestu do práce, z práce, odpoledne do fitcentra a zpátky domů, občas zajedete pro malý nákup a zpátky, tak se v klidu dostanete i na 6 výpůjček za den. Co na službě Nextbike nejvíce oceňuji je to, že po cestě nemusím řešit servisování a uskladnění kola.‘‘

Společnost Nextbike Czech Republic, s. r. o. provozuje v Ostravě sdílená kola již od roku 2019. „Ostrava je dlouhodobě vlajkovou lodí flotily nextbike. V zádech máme již tři sezóny, a právě vyrážíme do čtvrté, na kterou se velmi těšíme. Cítíme skvělou synergii s magistrátem, který si uvědomuje důležitost mikromobility pro spokojený život ve městě. Zlepšuje infrastrukturu pro chodce i cyklisty, podporuje udržitelnou formu dopravy, pomáhá nám bojovat s vandalismem a podobně. Jsme přesvědčeni, že i tyto faktory motivují Dominika každý den ke svým cestám využít sdílené kolo. 1068 výpůjček za rok, 3 jízdy denně, to je super výkon!“ doplnil manažer společnosti Dan Rambousek.

Provozovatel neustále službu zkvalitňuje nejen rozšířením a lepší organizací servisního týmu, společně se zvýšením počtu servisních vozidel na redistribuci kol. V loňském roce se bohužel potýkal s nebývalou silnou vlnou vandalismu na kolech, kdy zhruba 450 kol bylo zničeno a asi 50 odcizeno. Ve spolupráci s městem, Městkou policií Ostrava i Policií České republiky se řada případů podařila objasnit. Nicméně připravují se další opatření, aby se toto protiprávní jednání minimalizovalo a službu mohli bez problémů využívat aktivní uživatelé.

V prvním roce poskytování bikesharingu společností Nextbike v Ostravě ujelo zhruba 16 tisíc uživatelů za necelých sedm měsíců provozu 130 486 kilometrů, v roce 2019 našlapalo za osm měsíců provozu bezmála 26 tisíc registrovaných uživatelů 521 395 kilometrů. V roce 2020 byla sdílená kola v provozu od začátku března až do konce prosince, přičemž bylo najeto 870 961 kilometrů a kola použilo 34 tisíc uživatelů. V loňském roce bylo 40 tisíci uživateli na sdílených kolech ujeto 717 000 kilometrů.

V roce 2021, kdy město přispívalo 7,10 korun (včetně DPH) na jednu výpůjčku, uhradilo za bikesharing celkem 3, 7 milionu korun.

(nm)