Zoo Ostrava získala ocenění za odchov vzácné želvy chrámové

Včera proběhlo vyhlášení soutěže o Odchov a stavbu roku v českých a slovenských zoologických zahradách – Bílý slon 2021. Zoo Ostrava získala ocenění za odchov želvy chrámové – druhé místo v kategorii Ostatní. Odchov této kriticky ohrožené sladkovodní želvy se v loňském roce v Ostravě podařil úplně poprvé a je vzácný a unikátní i v tom, že v rámci světových zoo je znám pouze z několika málo institucí. Za poslední rok nebyl dokonce zaznamenán v žádné zoo, jen v Zoo Ostrava.

Slavnostní předání výročních cen soutěže o Odchov a stavbu roku v českých a slovenských zoologických zahradách – Bílý slon 2021 – se uskutečnilo ve středu 18. května v Kapucínském klášteře ve Fulneku. Soutěž se koná již od roku 1994 pod záštitou sdružení Česká ZOO. Do 28. ročníku se přihlásilo 12 zoo sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) s 54 významnými odchovy. Zoo Ostrava do něj přihlásila celkem devět odchovů, z nichž porota ocenila odchov kriticky ohrožené želvy chrámové druhým místem v kategorii Ostatní.

Želva chrámová (Heosemys annandalii) se vyskytuje na území Thajska, Kambodže, Laosu, Vietnamu a Malajsie. Živí se vodními rostlinami a do vody spadlými plody. V Červeném seznamu (IUCN) je nově řazena mezi kriticky ohrožené druhy, ještě před nedávnem patřila „jen“ k ohroženým. V buddhistických zemích je věřící nosí do chrámů, odtud i název želvy. Mniši je vypouštějí do chrámových jezírek nebo do přírody, často však do nevhodných podmínek, kde želvy později hynou. Ochotně také vykupují tato zvířata i na tržištích, čehož ale zneužívají obchodníci, kteří želvy záměrně chytají a mnichům prodávají. Vysokému stupni ohrožení čelí rovněž kvůli ztrátě přirozeného prostředí a proto, že je oblíbenou pochoutkou.

Zoo Ostrava chová želvy chrámové od roku 2010, kdy získala jednoho samce a dvě samice ze záchranné stanice v Hongkongu, kam se zvířata dostala jako konfiskáty. Jedna ze samic uhynula po třech letech, zbylí dva jedinci žijí v zoo dodnes. Další samice byla dovezená z německé zoo v Kolíně nad Rýnem v roce 2015. Všechny tři želvy mohou návštěvníci vidět v expozici Sloní džungle v pavilonu slonů. V lednu 2021 pozorovali chovatelé v expozici hrabání jedné ze samic v rašelinovém podkladu. Nato na místě objevili snůšku čítající sedm vajec. Jelikož by přímo v expozici nebyly zajištěny stabilní podmínky k inkubaci, chovatelé vejce přemístili do speciální líhně pro plazy v zázemí zoo. V období 28. dubna až 18. května 2021 se vylíhla čtyři mláďata – samečci. Jejich velikost byla 52 x 34 mm a váha 20 gramů. Mláďata pobývají od vylíhnutí v chovatelském zázemí a prospívají velmi dobře. Dnes jsou dvakrát tak velká.

Aktuálně se želva chrámová chová jen ve čtyřech evropských zoologických zahradách, šesti severoamerických a deseti asijských. Dle našich informací se je doposud podařilo rozmnožit jen ve 3 zoo na celém světě. Za poslední rok byl úspěšný odchov pouze v jedné – v Ostravě. Letos se jej však bohužel nepodaří zopakovat – želvy sice nakladly oplozená vejce, ale zárodky se v nich nevyvíjely dobře a všechny nakonec uhynuly. O to více si chovatelé odchovu i jeho ocenění váží a doufají, že se želvy v příštích letech opět úspěšně rozmnoží.

Foto v příloze a video volně k použití pro účely tiskového, internetového a televizního zpravodajství, autoři Lucas Bono, Michal Fuglevič a Jiří Novák.

 (ab)