ZOO OSTRAVA: DIKOBRAZI- VELCÍ HLODAVCI S OSTNY

Ostravská zoologická zahrada chová dva druhy dikobrazů – dvě samice dikobraze jihoafrického, které jsou k vidění spolu s mangustami trpasličími a představili jsme je  v rámci otevření nové expozice Tsavo, a skupinu dikobrazů srstnatonosých, kterou tvoří tři dospělí jedinci a tři letošní mláďata.

Samice dikobraze srstnatonosého stihla letos porodit už dvakrát, což není u hlodavců nic neobvyklého. První mláďata přišla na svět v březnu letošního roku, druhá pak začátkem července. V březnu se narodila dvě mláďata, ale jedno po porodu uhynulo. V červenci to byla tři mláďata, z nichž jedno také krátce po porodu uhynulo. Ve výběhu v blízkosti expozice Na statku a voliér s dravými ptáky je tak aktuálně k vidění šestičlenná skupina těchto velkých hlodavců: tři letošní mláďata (dva samečci a jedna samička), rodičovský pár a jeden starší samec.

Dikobraz srstnatonosý (Hystrix indica) je nejseverněji žijícím dikobrazem. Obývá stepi a světlé lesy jihozápadní Asie. Přežívá i tuhé zimy ukrytý v brlohu, ale do zimního spánku neupadá. Aktivní bývá hlavně v noci, proto jej přes den většinou uvidíte v jeho doupěti. Ostny dikobrazů jsou duté a různě dlouhé (až 30 cm), některé delší a ohebné, jiné krátké a pevné. Nepřítele zastrašuje dupáním, otáčí se k němu zády, ježí ostny a chrastí s nimi. Při útoku prudce couvne a ostny, které vězí v pokožce velice volně, zabodne do těla soupeře. Pouze při velkém stresu je schopen je prudce uvolnit. Boky a břicho má porostlé krátkými a tuhými štětinami. Samice rodí 2-4 mláďata s malými měkkými ostny. Jeden pár mléčných bradavek má umístěný na bocích. O mláďata pečují oba rodiče v doupěti až 1,5 m pod zemí. Dikobraz patří do skupiny hlodavců, je příbuzný veverce, myši, či bobrovi, ne tedy ježkovi, který patří mezi hmyzožravce.

(ab)