ZLATÁ TRETRA UŽ ZNÁ PRVNÍ VELKÉ HVĚZDY

Přestože jsou běžecké dráhy pod sněhem, mítink Zlatá Tretra Ostrava už zná první atletické hvězdy. V Ostravě poběží Shaunae Miller-Uibová, Ronnie Baker, ve výšce si zazávodí světová jednička Maria Lasickene a špičková bude soutěž oštěpařů. Součástí akce bude i dětská Čokoládová tretra. Na závěr tiskové konference primátor Macura odstartoval stometrový běh ve sněhu tenistů a našeho nejlepšího sprintera.

Organizátoři lehkoatletického mítinku Zlatá Tretra Ostrava, který se koná 20. června, oznámili další jména světových atletů, kteří si na Městském stadionu Ostrava zazávodí. Kromě olympijské vítězky Shaunae Miller-Uibové to bude americký sprinter Ronnie Baker, který byl vyhodnocen jako nejlepší sprinter uplynulé sezóny a jeho nejhorší čas z finálových závodů na sto metrů byl 10.00. Všechny ostatní stovky běžel pod deset sekund.  Jedním z jeho soupeřů bude český rekordman Zdeněk Stromšík (10,16 vt.). Hvězdou skoku do výšky bude Maria Lasickene, jednoznačná světová jednička v této disciplíně. Utká se s ní naše Michaela Hrubá.

V oštěpařském klání si zazávodí celá česká špička. „Domluvíme jim kvalitní soupeře, ty nejlepší na světě,“ slíbil ředitel mítinku a trojnásobný olympijský šampion Jan Železný. Ten zároveň poděkoval vedení města a kraje za podporu. „Bez ní by se takový mítink nemohl konat. Ostrava se díky Zlaté Tretře stala pojmem ve světě sportu,“ řekl Jan Železný.

„Věřím, že vyjde počasí a ochozy budou plné sportovních fandů,“ věří primátor Tomáš Macura. Aby se tribuny zaplnily, domluvili organizátoři vlakové spoje tak, aby fandové mohli během dne přijet a po mítinku zase dojet do svých domovů. Klání proto startuje v 17 hodin a skončí ve 20 hodin.

Součástí Zlaté tretry je tradičně dětská Čokoládová tretra. Základní školy se mohou do kvalifikací, které proběhnou právě na školách, přihlásit do 31. ledna. Stačí vyplnit jednoduchý formulář na www.cokoladovatratra.cz. Poté se koná čtvrtfinále v krajských městech, následuje semifinále 19. června a nejlepší se utkají přímo na Městském stadionu Ostrava v den konání mítinku 20. června. Rodiče žáků, jejichž školy se nepřihlásí, se mohou na startu svých ratolestí domluvit přímo s pořadateli Čokoládové tretry. Akce má velký ohlas, mezi přihlášenými jsou školy nejen z Česka, ale také ze Slovenska a Polska.

Po tiskové konferenci ke Zlaté Tretře se uskutečnil závod ve sněhu na trati 100metrůl. Primátor Ostravy odstartoval nejlepšího českého sprintera Zdeňka Stromšíka a tenisty, daviscupové reprezentanty Jiřího Lehočku a Tomáše Macháče. Všichni proběhli trať ve slušném tempu a vítězem byli všichni tři, protože nikdo z nich na těžké trati neupadl.

(ab) Zdroj: Město Ostrava