Zimní program pro bezdomovce

Až udeří mrazy, Ostrava je opět připravena pomáhat lidem bez přístřeší. Těch se ve městě pohybuje podle odhadů okolo 900, polovina z nich přímo na ulici, zbytek v zařízeních nabízejících sociální služby.

Bezdomovci se budou moci zahřát ve opravených a rozšířených budovách Armády spásy, které se projektovaly speciálně pro tyto účely. V komplexu u Nových válcoven v obvodu Mariánské Hory a Hulváky už působí nízkoprahové denní centrum a noclehárna pro muže, v lednu se na stejné místo přestěhuje noclehárna pro ženy. Armáda spásy v zimním programu navýší kapacitu nocleháren na téměř dvojnásobek, tedy ze stávajících 94 na 154 míst (postelí i volných židlí). Charita Ostrava poskytne 30 volných židlí.

„Pokud je venkovní teplota pod bodem mrazu, otevíráme zimní noční centrum, kde nám město přispívá na energii a hradí mzdu dalšího pracovníka, který se stará o provoz a stravu i pitný režim uživatelů. V minulé sezóně zde našlo útočiště více než sto osob.“ řekl Tomáš Hruška z Armády spásy.

Tato organizace letos zvýšila počet nouzových přístřešků – Iglou – ze 14 na 20. Dává je vytipovaným uživatelům terénního programu a minimálně tři kusy budou větší pro páry. Až do dubna fungují tři stanoviště – v Porubě u Koruny, v Moravské Ostravě u Krajského úřadu a na Černé louce – kde se každý čtvrtek rozdává teplý čaj i polévka, a kde poskytují poradenství sociální pracovníci.

Bezplatná nízkoprahová zimní noční centra v mrazech otevírá pro potřeby nouzového noclehu také Charita Ostrava. Nacházejí se ve Vítkovicích v charitních domech sv. Benedikta Labre a sv. Františka. Teplo a bezpečí nabízí i ve vytopených prostorách, kde jsou k dispozici volné židle.

„Prosíme dárce jen o pánské ošacení. Nejvíce zapotřebí jsou podzimní a zimní bundy, nedostatkové jsou rifle, ponožky a spodní prádlo. Uvítáme také batohy, spacáky a tenké deky,“ říká vedoucí útvaru služeb sociální prevence Charita Ostrava Marek Blahut. Šatník je otevřen od pondělí do čtvrtku vždy od 10 do 14 hodin, ve středu je provozní doba prodloužena do 17 hodin.

(nm) Foto: Magazín Naše Město