Zimní program města Ostravy pro osoby bez přístřeší

Nízké noční teploty v zimních měsících vedou opět k zahájení tzv. Zimního programu města Ostravy pro pomoc osobám bez přístřeší. Město ze svého rozpočtu dlouhodobě podporuje nestátní neziskové organizace, které se vedle poskytování širokého spektra potřebných sociálních aktivit podílejí i na zajišťování sociálních služeb k řešení problematiky osob bez přístřeší. „Zimní program“ je v Ostravě realizován pravidelně v každém zimním období a stejně tomu bude také letos bez ohledu na koronavirovou situaci. Program je spuštěn v případě nepříznivého počasí, kdy se noční teploty blíží nule stupňů Celsia a dojde k naplněnosti kapacit stávajících nocleháren.

V Ostravě žije přibližně 800 osob bez přístřeší, polovina z nich přebývá v sociálních zařízeních a druhá polovina se povětšinou, a to převážně přes den, zdržuje na ulici. V současné době je v Ostravě k dispozici 749 míst pro osoby bez přístřeší. Jedná se o 415 míst v azylových domech (168 pro muže a 247 pro ženy, resp. pro ženy s dětmi), jejich kapacita bývá většinou naplněna. Dále jsou k dispozici noclehárny s kapacitou 110 míst, nízkoprahová denní centra s kapacitou 110 míst a domovy se zvláštním režimem Domov Přístav s kapacitou 85 míst a domov se zvláštním režimem Domov Přístav II, s kapacitou 29 míst.

Letos dojde v rámci „Zimního programu“ k navýšení zmíněné kapacity 749 míst o dalších 40 lůžek a 60 židlí, kde je možno ve teplém prostředí přečkat chladnou noční dobu. I přesto, že se v zimním období zájem o nabízené sociální služby zvyšuje, jsou v současné době kapacity zařízení dostačující. V zimním období probíhá také intenzivnější terénní sociální práce, při níž sociální pracovníci vyjíždějí do lokalit s větší koncentrací osob bez přístřeší. Poskytují jim poradenství a odkazují na organizace, kde mohou přenocovat nebo dostat teplé jídlo a nápoje.

„Zimní program“ realizuje město Ostrava ve spolupráci s Charitou Ostrava a Armádou spásy v ČR. Problematice osob bez přístřeší se v Ostravě věnují i další nestátní neziskové organizace: Diakonie ČCE, Centrum sociálních služeb Ostrava, o. p. s., Centrum sociálních služeb Poruba, p. o., Nová Šance, z. s., nebo Služby Dobrého Pastýře.

„V roce 2021 byly uvedené sociální služby (azylové domy, noclehárny, domovy se zvláštním režimem a nízkoprahová denní centra) podpořeny z rozpočtu města Ostravy v celkové výši 16,8 milionů korun. Na zajištění zimního programu pro rok 2021 byla vyčleněna částku 350 tisíc korun. Díky dobře propracované sociální politice města je tak zajištěno, že v Ostravě žádný člověk bez domova nemusí zůstat bez pomoci na ulici, “ uvedl Zbyněk Pražák, náměstek primátora.