Začíná modernizace prostoru mezi Komerční bankou a Palácem Prosperita

Jeden z frekventovaných vstupů do historického centra Ostravy s podchodem mezi Komerční bankou a Palácem Prosperita poblíž tramvajové zastávky Elektra dostane novou tvář. Od pondělí 16. dubna se začne s jeho rekonstrukcí. Součástí úprav je položení nové žulové dlažby, veřejné osvětlení, výsadba stromů a doplnění městského mobiliáře.

„Praktickými kroky dokazujeme, že nám záleží na kvalitě veřejného prostoru v Ostravě. Tento prostor bezprostředně navazuje na Nádražní ulici a po její rekonstrukci o to více vystoupily jeho nedostatky na povrch,“ vysvětlil důvody renovace Macura. „Chceme vytvořit jakousi vstupní bránu do centra, na kterou pak navazuje i náměstí Msgre Šrámka, které v budoucnu také projde revitalizací podle výsledků architektonické soutěže,“ dodal primátor.

Rekonstrukci piazzetty v centru města bude provádět vítěz výběrového řízení firma Jankostav s.r.o., která bude pracovat podle návrhu autora projektu Ondřeje Vysloužila. Přestavba by měla být hotová do 12 týdnů od podpisu smlouvy. Podle architekta Ondřeje Vysloužila bylo záměrem vytvořit z místa zajímavý prostor k setkávání. Připomněl, že jde o vstupní bránu do centra města, a cílem tak bylo do něj vnést i duchovní rozměr. „Do prostoru jsme doplnili i výtvarné prvky, v podchodu pod přístavbou Komerční banky to budou siluety andělů. Na speciálních stojanech dostanou prostor i díla studentů Ostravské univerzity, která se budou v čase obměňovat. Na betonové lavici bude umístěna báseň Jaromíra Šlosara,“ říká architekt Ondřej Vysloužil. „Snažili jsme se ten prostor takzvaně vyčistit, odstranili jsme v prostoru kolizní prvky, ať už pro chodce nebo vozíčkáře,“ dodává Vysloužil.

Opravy počítají s novou žulovou dlažbou, která bude v souladu s pěšími zónami ve městě. Přibude i speciální osvětlení, které nasvítí koruny stromů i místa, kde není tolik světla. Současně s tímto projektem dojde i k úpravám přístavby Komerční banky. Modernizace frekventovaného místa by měla stát necelých 6 milionů korun bez DPH.

(nm) zdroj: Město Ostrava, www.ostrava.cz